Årets CIO 2024: Nu skal Danmarks dygtigste CIO findes - er det dig? Eller kender du en, du vil indstille?

Det er den mest eftertragtede titel for danske it-chefer og CIO'er, der er på spil, når Årets CIO findes 6. juni 2024. Søg selv eller prik til en, som du kender - og læs mere om den prestigefyldte pris her.

Artikel top billede

Årets CIO 2023 blev kåret hos BMW Experience i Lyngby. I d. 6. juni 2024 foregår det på BLOX i København.

Med eksplosionen af automatiserings- og AI-løsninger er både techgiganter og deres kunder igen kastet ud i et teknologisk drevet kapløb, der handler om at identificere og adoptere den teknologi, som kan give en forretningsmæssig fordel.

Det stiller krav til både it-organisationen, til leverandører og ikke mindst til den moderne, forretningsorienterede CIO.

For bag det strategisk sikre valg, kvaliteten og ikke mindst hastigheden ved teknologiadoptionen står den gode CIO - og vedkommendes team.

CIO´erne er omdrejningspunktet

Og nu skal Årets CIO 2024 findes.

Det er den mest eftertragtede titel for danske it-chefer og CIO'er, der er på spil, når Årets CIO 2024 kåres efter et grundigt jury-arbejde, som blandt andet involverer flere interviews og virksomhedsbesøg.

Det er 19. gang, at vi finder og kårer Årets CIO i Danmark. Konferencen og den traditionsrige kåringsfest finder sted den 6. juni hos Dansk Arkitektur Center / BLOX i det centrale København. Tilmeld dig allerede nu for at sikre dig en plads.

Bliv kandidat

Tidsfristen for indsendelse af spørgeskemaer er 8. april 2024.

Du kan finde tilmeldingen og spørgeskemaet til kandidater her.

Kender du en CIO, der fortjener at vinde den fornemme titel? Du kan få mere at vide om Årets CIO eller tippe os ved at skrive til formanden for juryen Charlotte Poulsen fra IDC på cpoulsen@idc.com.

Tidligere års vindere

Vinderen af Årets CIO-konkurrencen får plads i en pragtrække af dygtige CIO'er, som gennem årene har vundet konkurrencen.

Her kan du se listen med de tidligere års vindere af Årets CIO i Danmark.

Læs om CIO'erne og deres arbejde herunder:

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S