Apple har ændret i iOS: Åbner for tracking af europæiske iPhone-brugere gennem Safari - udviklere er bestyrtede

IPhone-brugere i EU kan pludselig trackes via Safari efter, at Apple har ændret i browseren på grund af krav fra EU. “Katastrofal sårbarhed” opdaget.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash / David Grandmougin)

Engang hed det sig, at Apple beskyttede sine brugere meget bedre end alternative platforme.

Men sådan er det ikke længere. I hvert fald ser det ud til, at Apple efter en række tilpasninger i sin iPhone-software har åbnet for, at tredjepart kan tracke brugerne via Apples Safari-browser.

Det mener de to udviklere Talal Haj Bakry og Tommy Mysk, der ifølge The Register har undersøgt den måde, hvorpå Apple har tilrettelagt hele implementerings-processen for software fra tredjepart i iOS via Safari.

“Vores test viser, at Apple har leveret denne feature med katastrofale sikkerheds- og privacy-sårbarheder,” skriver de to udviklere i en blogpost.

Problemet findes kun i iOS 17,4 skriver de.

Det sker under overskriften “Sårbarhed i Safari udsætter iPhone-brugere i EU for tracking.’ Du finder hele denne blogpost her.

Apple betegner ellers selv Safari-browseren som ‘enormt privat’ [[incredibly private,’ red], skriver The Register.

Problemet ligger i, at Apple har åbnet for download af apps fra andre app store end sin egen.

Men den model, som Apple anvender, gør det muligt for websites, der besøges via Safari, at varsle tredjepart om besøget - eksempelvis andre app stores.

Dermed kan iPhone-brugernes bevægelser fra website til website spores. og de data kan anvendes til eksempelvis at sende annoncer den anden vej.

Ifølge de to udviklere har Apples model tre alvorlige fejl:

- Et besøgt websites validitet tjekkes ikke.

- Apples API til alternative app stores - MarketPlaceKit - validerer ikke de såkaldte JSON Web Tokens, hvilket åbner for inficering af malware.

- Apple anvender ikke såkaldte certificat-pinning, hvilket betyder, at hackere kan overtage dialogen.

Du kan læse udførlig forklaring hos [url=https://www.theregister.com/2024/04/30/apple_safari_europe_tracking/?td=rt-3a]The Register her.

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura