Apple har ændret i iOS: Åbner for tracking af europæiske iPhone-brugere gennem Safari - udviklere er bestyrtede

IPhone-brugere i EU kan pludselig trackes via Safari efter, at Apple har ændret i browseren på grund af krav fra EU. “Katastrofal sårbarhed” opdaget.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash / David Grandmougin)

Engang hed det sig, at Apple beskyttede sine brugere meget bedre end alternative platforme.

Men sådan er det ikke længere. I hvert fald ser det ud til, at Apple efter en række tilpasninger i sin iPhone-software har åbnet for, at tredjepart kan tracke brugerne via Apples Safari-browser.

Det mener de to udviklere Talal Haj Bakry og Tommy Mysk, der ifølge The Register har undersøgt den måde, hvorpå Apple har tilrettelagt hele implementerings-processen for software fra tredjepart i iOS via Safari.

“Vores test viser, at Apple har leveret denne feature med katastrofale sikkerheds- og privacy-sårbarheder,” skriver de to udviklere i en blogpost.

Problemet findes kun i iOS 17,4 skriver de.

Det sker under overskriften “Sårbarhed i Safari udsætter iPhone-brugere i EU for tracking.’ Du finder hele denne blogpost her.

Apple betegner ellers selv Safari-browseren som ‘enormt privat’ [[incredibly private,’ red], skriver The Register.

Problemet ligger i, at Apple har åbnet for download af apps fra andre app store end sin egen.

Men den model, som Apple anvender, gør det muligt for websites, der besøges via Safari, at varsle tredjepart om besøget - eksempelvis andre app stores.

Dermed kan iPhone-brugernes bevægelser fra website til website spores. og de data kan anvendes til eksempelvis at sende annoncer den anden vej.

Ifølge de to udviklere har Apples model tre alvorlige fejl:

- Et besøgt websites validitet tjekkes ikke.

- Apples API til alternative app stores - MarketPlaceKit - validerer ikke de såkaldte JSON Web Tokens, hvilket åbner for inficering af malware.

- Apple anvender ikke såkaldte certificat-pinning, hvilket betyder, at hackere kan overtage dialogen.

Du kan læse udførlig forklaring hos [url=https://www.theregister.com/2024/04/30/apple_safari_europe_tracking/?td=rt-3a]The Register her.

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Midtjylland

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura