Apple på vej med en iPhone Air, der er så tynd, at der ikke er plads til et simkort

En ny ultratynd iPhone kan blive lanceret allerede til næste år, men det tynde design kommer ikke uden omkostninger.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

Apple er på vej med ny ultratynd iPhone.

Det er endnu uvist, hvad den nye model officielt kommer til at hedde, men mange har allerede døbt den “iPhone Air.”

Apple er angiveligt langt fremme i arbejdet med prototyperne, og den færdige udgave har allerede været klar til lanceringen næste år.

Ifølge Silicon Valley-mediet The Information er prototyperne af den nye iPhone mellem fem og seks millimeter tykke.

Det er nogenlunde samme tykkelse som Apples iPad Pro, der i henholdsvis 11-tommer og 13-tommer udgaven er 5,4 millimeter og 5,1 millimeter tyk.

Til sammenligning er den nuværende iPhone 16 7,8 millimeter tyk, mens iPhone 16 Pro er helt oppe på 8,25 millimeter.

Bemærkelsesværdig udvikling

Det tynde design er en bemærkelsesværdig udviklingen inden for smartphone-design, der de seneste år har prioriteret den plads til større batterier og kameramoduler over enhedernes ydre fremtoning.

Ifølge The Information skaber det tynde dog også en række udfordringer for Apple.

Virksomheden kæmper blandt andet med at få plads til et tilstrækkeligt stort batteri og materialer til håndtering af varmeudviklingen i det mindre chassis.

Farvel til fysisk simkort

Det slanke design betyder også, at der ifølge mediet kun vil være plads til en enkelt højttaler. Mest opsigtsvækkende er dog, at der muligvis heller ikke bliver plads til et fysisk simkort.

I stedet er det sandsynligt, at modellen udelukkende vil være udstyret med e-sim, et digitalt simkort. Apple har i de seneste år påbegyndt en udfasning af fysiske simkort, selvom disse fortsat er et krav på det kinesiske marked. Eksempelvis er de seneste modeller af Apples iPad Pro kun udstyret med e-sim.

Den nye, tynde telefon vil desuden være den første iPhone, der dropper brugen af Qualcomms 5G-chip og i stedet er udstyret med Apples egenudviklede 5G-chip.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job