Mozilla bekymret: Tyskland kan være på vej til at forbyde ad-blockere

Udfaldet af en verserende retssag kan komme til at betyde, at anvendelsen af ad-blockere bliver forbudt i Tyskland, frygter Mozilla.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

En nylig dom i en retssat om ophavsret kan meget vel komme til at føre til et forbud mod anvendelsen af ad-blockere i Tyskland.

Sådan lyder bekymringen fra Mozilla, der er selskabet bag den udbredte Firefox-browser.

I retssagen har online-selskabet Axel Springer sagsøgt selskabet bag browser-udvidelsen AdBlock Plus, Eyeo, for brud på sin copyright.

Axel Springer står bag en række store medie-sites som Politico. Bild, Business Insider og Welt og henter en del af sin omsætning på annonce-visninger.

Selskabet mener, at ad-blockere - der blokerer for netop visning af annoncer - er brud på den copyright, som man som udgiver har på et websites HTML/CSS-kode.

Ad-blockeren installeres nemlig som en browser-udvidelse og ligger dermed inde i selve koden. Axel Springer kalder det for ‘ulovlig gengivelse og modifikation’ af en beskyttet kode.

Sagen har bølget frem og tilbage i det tyske retssystem i årevis og følges med stor spænding i den tyske mediebranche.

Og konsekvenserne kan blive store, mener Mozilla, for ikke bare mediebranchen, men for alle, der anvender og udbyder browser-udvidelser.

Hos Mozilla advarer Senior IP & Product Counsel, Daniel Nazer, om, at en dom på grund af den tekniske struktur bag browser-udvidelser meget vel vil kunne få følger for alle andre udvidelser - og dermed begrænse brugernes frie valg, som han skriver.

Det kan eksempelvis være at beskytte deres privacy eller forbedre tilgængeligheden.

“Vi håber inderligt, at Tyskland ikke bliver det andet land i verden efter Kina, der forbyder ad-blockere,” skriver han bekymret i denne blogpost.

Bleepingcomputer skriver, at en endelig afgørelse i sagen mellem Axel Springer og Eyeo kan ligge flere år ude i fremtiden.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S