Derfor har mennesket altid brugt data til at kontrollere hinanden

Roopika Risams nye bog ”Data Empire” står på Barack Obamas anbefalinger til sommerlæsning og giver et interessant blik på, hvordan data og magt har gået hånd i hånd gennem historien.

Artikel top billede

For at herske over mennesker må man først kunne tælle, registrere og kategorisere dem, altså opsamle data om sin befolkning.

Forbindelsen mellem data og magt er bestemt ikke ny, og det understreger blot, at hverken computere, big data eller AI har opfundet brugen af data til at få magt.

Data beskriver samtidig ikke bare verden. De er også med til at bestemme, hvordan verden bliver organiseret, og hvem der sidder på magten.

Med sin nye bog ”Data Empire – The Power of Information to Organize, Control, and Dominate” har teknologi- og kulturforsker Roopika Risam sat sig for at følge data og registrering gennem tusindvis af år.

En af hendes konklusioner er, at mennesket gennem hele sin historie har brugt data til at kontrollere andre.

Ifølge forfatteren er mennesket simpelthen en dataregistrerende art. Vi kan ikke bare tælle, vi kan også registrere, gemme, fortolke og videregive information og data på tværs af generationer.

Data begyndte således som et redskab til at overleve. Man registrerede eksempelvis dyrebestande og årstider for at vide, hvornår man skulle jage. Senere blev de samme principper brugt til at registrere korn, arbejde, gæld, skat og mennesker.

Og det er altså her, at data ifølge Risam bliver til magt.

For når myndigheder kan tælle og kategorisere en befolkning, kan de også beslutte, hvem der skylder hvad, hvem der ejer hvad, og om man har ret il at opholde sig et bestemt sted.

Hun fremhæver også, at historiens store imperier ikke kun blev bygget med våben, men med data.

Folketællinger, landkort, registre og regnskaber har således været afgørende teknologier bag blandt andet de europæiske imperier.

Samtidig er det interessant at se, hvordan Risam forholder sig skeptisk til data og konstaterer, at der ikke findes rå data og slet ikke neutrale data.

Enhver registrering bygger nemlig på menneskelige valg om, hvad der skal måles, hvordan det skal kategoriseres, og hvad vi lader være med at registrere.

I dag fylder diskussionen om bias i både algoritmer og kunstig intelligens eksempelvis meget.

Men udfordringen er ifølge forfatteren, at bias ikke nødvendigvis opstår, når algoritmen behandler data, men kan være indbygget allerede i de data, kategorier og systemer, som algoritmen bygger på.

I det lys er det heller ikke uvæsentligt at pege på, hvem der i dag sidder på data.

Historisk set har det været stater og regimer, der har haft kontrol med informationerne, men i dag kontrolleres en stadig større del af vores data af private virksomheder. Og dermed flytter magten ifølge Risam måske med.

I menneskehedens tidlige historie skar vi vores data ind i knogler eller tegnede dem på lertavler. Senere er registreringen gået fra hulkort til servere og predictive AI.

Men ifølge Risam er det grundlæggende samme mekanisme: Vi registrerer verden for bedre at kunne træffe beslutninger om den og om andre mennesker.

Data Empire er et tankevækkende blik på, hvordan data har fulgt mennesket gennem historien. Teknologien har ændret sig markant fra fortidens knogler til nutidens datacentre, men Risams pointe er, at forbindelsen mellem data og magt stadig findes.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra itavis

    AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

    Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S