Chipsæt til Hammer

Næste generation af processorer fra AMD er endnu ikke lanceret, men detaljer om det tilhørende chipsæt er allerede frigivet.

Nyhed

AMD har løftet lidt af sløret for de chips, der skal binde de kommende 64-bit Hammer-processorer sammen med resten af computeren. Fælles for de tre chips, der i første omgang er annonceret, er brugen af HyperTransport som busteknologi.

Chipsæt i AMD-8000-serien vil i første omgang omfatte tre chips, nemlig AMD-8111 I/O hub, AMD-8131 PCI-X tunnel og AMD-8151 AGP3.0 grafiktunnel. Disse chips bliver lanceret sidst på året samtidig med Clawhammer, der bliver den første processor i Hammer-serien.

AMD-8111 svarer til det, man normalt kalder chipsættets southbridge. Chippen understøtter seks USB 2.0-porte, PCI, AC97 lyd, Ethernet og EIDE ATA-133. Her kan det godt undre, at AMD ikke også understøtter Serial ATA, der lader til at blive fremtidens standard for tilslutning af harddiske og optiske drev.

AMD-8131 forbinder processoren med PCI-X-enheder, for eksempel gigabit Ethernet eller SCSI. AMD-8151 sørger for kommunikationen mellem processoren og grafikkortet, og AGP 8x er understøttet. Processorerne i Hammer-familien har indbygget hukommelses-controller, så der er ikke brug for en separat chip til denne opgave.

AMD forventer, at ALi, SiS, Nvidia og VIA også vil fremstille chipsæt til Hammer. Man kan læse mere om Hammer i tidligere artikler, men også på AMD's website.

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS