Europæiske websites bruger svag kryptering

En ny undersøgelse fra det britiske firma Netcraft viser, at 25 procent af alle europæiske websites bruger for korte nøgler.

Indhold

En fjerdedel af alle europæiske websites, som krypterer med SSL-teknologi, benytter svag kryptering. Det viser en undersøgelse fra det britiske firma Netcraft, som jævnligt opgører statistiske data om serverne på world wide web.

Længden af de digitale nøgler afgør, hvor stærk krypteringen er, og nøglelængder under 1024 bit anses ikke længere for at være praktisk ubrydelige. Mens 15 procent af amerikanske websites krypterer med de svage nøglelængder, er det hele 25 procent af de europæiske sites, som benytter de korte nøgler. I Frankrig, hvor lovgivningen for brug af kryptering indtil for nylig har været meget skrap, er det 40 procent af alle sites, som benytter den svage kryptering.

Årsagen er de amerikanske restriktioner på eksport af krypteringsteknologi, som tidligere har forbudt salg af produkter med høj kryptering uden for USA. Den amerikanske regering har dog lempet restriktionerne, men det er altså ikke slået igennem endnu.

Netcrafts undersøgelse viser også, at Microsofts webserver IIS har taget markedsandele fra Apache og iPlanet, målt i antallet af domænenavne. Det skyldes ifølge Netcraft, at to domæneregistreringsfirmaer, Register.com og Network Solutions, har udskiftet deres domæneparkeringssoftware til et Windows-baseret system.

Læses lige nu

    Jyske Bank

    Datawarehouse-udvikler

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Experienced SAP S/4HANA consultant - Business controlling

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S