Spam-dræber fra McAfee.com

Antivirus-producenten lancerer norsk-udviklet software, der kan frasortere uønskede e-mails.

Indhold

Antivirusproducenten McAfee.com løftede i går sløret for et nyt produkt, SpamKiller, som skal sætte en stopper for den uønskede post.

Softwaren er udviklet af den norske producent Novasoft, og McAfee.com købte rettighederne til produktet i april. Produktet retter sig imod små og mellemstore virksomheder.

SpamKiller er et program til klientmaskiner, og det virker som en udbyggelse af de filtre, som findes i de fleste mail-klienter. Programmet bygger på flere hundrede filtre, som forsøger at identificere spam ud fra andre mails på baggrund af mailens subject-linie, adresse og indhold.

For at undgå, at programmet fejlagtigt afviser en mail som spam, kan det sættes op til altid at lade mails fra bestemte adresser slippe igennem filtrene. En anden funktion er muligheden for automatisk at sende returbeskeder til spam-afsenderen.

Prisen på SpamKiller bliver knap 40 dollar, med en årlig opdateringsafgift på knap 30 dollar. Produktet kommer på gaden i næste måned.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere