Er Apples miljø-profil det rene og skære tågeslør?

ComputerViews: Apple har lovet at udfase de farlige kemikalier i virksomhedens produkter. Er det et reelt løfte eller er der bare tale om den samme gamle taktik, der skal redde Apples skind på kort sigt?

ComputerViews: Overraskende kovending eller klogt spin?

Apple-direktør Steve Jobs udmelding onsdag om at virksomheden fremover vil have en grønnere profil kan virke som en overraskelse.

Det gælder især, når man har in mente, at selvsamme virksomhed har været tavs som graven om den kritik, der igennem seks måneder har syreregnet ned over virksomhedens mangel på miljøhensyn.

Det var en kritik, der blev skudt i gang, da miljøorganisationen Greenpeace i december 2006 kårede Apple som den teknologivirksomhed i verden, der tager mindst hensyn til miljøet.

Genial manipulator

Men hvis nogen kan vende stemningen og ridde stormen af, så er det Steve Jobs.

I brede kredse bliver han opfattet som en mand, der er særdeles dygtig til at få klaveret til at spille efter sit eget nodeark, og så er det ligegyldigt, at anmelderne i månedsvis har sagt, at musikken skurer i ørerne.

Jobs er omgærdet af det, som i Apple-kredse kaldes 'the reality distortion field', en karisma og overtalelsesevne, der kan grænse til det manipulatoriske.

Og Jobs for brug for hele arsenalet i sit reality distortion field, hvis han skal ride miljøstormen af sig.

10. maj skal aktionærer nemlig stemme om, hvorvidt de vil tvinge Apple til at udfase en række skadelige kemikalier fra virksomhedens produkter.

Apple har anbefalet sine aktionærer til at stemme nej.

Samme taktik er brugt før

Og det er nok i det lys, at Steve Jobs udmelding skal ses.

For kan han påvirke aktionærerne til at stemme nej til resolutionen, så er meget nemlig vundet.

Det giver nemlig Apple mere tid til at gøre tingene på sin egen måde og i sit eget tempo. Præcis som Apple foretrækker at gøre det.

Det er ikke første gang, vi ser den taktik fra Apple og Jobs.

Senest eksempel faldt tilbage i februar, da Steve Jobs - ligeledes ved et åbent brev på hjemmesiden - undsagde DRM-tankegangen hos pladeselskaberne.

Med den udmelding, og den senere delvis DRM-frie musik, stækkede Apple nemlig sine kritikere og udhulede blandt andet kritikken fra den norske forbrugerombundsmand, der havde Apple i sigtekornet og truede med retssager.

Det samme scenarie står Apple nu over for igen, når eksterne kræfter vil forsøge at bestemme, hvordan Apple skal drive sin forretning.

Derfor er Steve Jobs udmelding ikke nogen overraskelse.

Nej, en ægte overraskelse vil være, hvis aktionærerne på torsdag stemmer ja til resolutionen og tvinger Apple til at ændre sin måde at lave computere på.

ComputerViews er en særlig analyseform, som Computerworld anvender. Læs mere om ideen bag ComputerViews her

Annonceindlæg fra DE-CIX

Opbygning af en ny netværksstrategi for virksomheder

Virksomheder vokser hurtigt ud af deres gamle IT-systemer pga. hastig digital innovation og nye AI-understøttede forretningsløsninger.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S