Ingen Sun Java i Windows alligevel

Microsoft slipper i denne omgang for at skulle understøtte Suns Java VM. En amerikansk appelret har underkendt en tidligere dom, der ellers klart beordrede Microsoft til straks at inkludere seneste Java-version i Windows.

Indhold

En amerikansk appelret har midlertidigt underkendt en lavere retsinstans afgørelse om, at Microsoft inden 120 skal have indarbejdet Suns Java-implementering i sit styresystem Windows.

Udsættelsen gælder, indtil en appelret har vurderet den anke, som Microsoft har indleveret over den første afgørelse fra en distriktsdomstol.

I anken kalder Microsoft afgørelsen for "ekstrem og uden fortilfælde".

Beordret til handling

Sagens kerne er en erklæring fra 22. december, hvor distriktsdomstolen vurderede, at Sun havde så gode chancer for at vinde en monopolsag mod Microsoft, at den beordrede Microsoft til at begynde arbejdet mod at understøtte Suns Java.

Selve afgørelsen faldt 21. januar, hvor Microsoft fik 120 dage til at implementere Java.

Det skulle ske for at sikre en retfærdig konkurrence mellem Java og Microsofts egen .Net-platform.

Sun finder det mærkværdigt, at Java understøttes af en bred vifte af styresystemer - blot ikke Windows.

Sun har derfor sagsøgt Microsoft for et milliardbeløb med påstand om, at Microsoft forsøger at ødelægge Javas kommercielle succes ved at tilbyde .Net som velfungerende alternativ til Java, mens kun ældre versioner af Java understøttes i Windows.

Microsoft tilfreds

Dette søgsmål er nu også udskudt, så længe appelretten behandler sagen. Det erklærer Microsoft sig tilfreds med.

Selskabet har nemlig følt sig forfulgt af distriktsdomstolen, hvis dommer, Frederick Motz, i tydelige vendinger har givet udtryk for sin mening om verdens største softwareselskab.

Dommeren har blandt andet sammenlignet Microsoft med den skandaleramte skøjteløber Tonya Harding, der i 1994 fik sin bodyguard til at smadre knæet på sin OL-konkurrent Nancy Kerrigan.

Motz erklærede også, at Sun havde en god chance for at vinde en retssag på grund af Microsofts tidligere ugerninger.

- Så vi har hele tiden ment, at det ville være passende at afprøve sagen i appelretten, inden vi går videre med at implementere distriktsdomstolens kendelse, siger Microsoft-talsmand Jim Desler.

Ny service pack udskudt

Microsoft havde på grund af distriktsdomstolens afgørelse ellers forberedt en ny servicepakke - Windows XP SP1a - der skulle afløse den tidligere pakke Windows XP SP1 med de modifikationer, som dommer Motz havde krævet.

Suns Java-software skulle efter planen være fuldt implementeret i servicepakken 1b, der kommer på gaden til juni.

Dette arbejde er med appelrettens afgørelse lagt på hylden indtil videre, oplyser Microsoft.

Appelretten har indtil videre ikke offentliggjort sin begrundelse for at udskyde afgørelsen, men erklærer, at den vil fremskynde en ny afhøring af parterne.

Sun oplyser, at parterne efter alt at dømme vil være klar til at præsentere deres argumenter for appelretten mod slutningen af marts.

Denne artikel stammer fra Computerworld Online

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-kyndig koordinator til infrastruktursystemer i Hvidovre

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Development Manager for Accounting Data & Monitoring

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Business Impact & Criticality

    Uspecificeret arbejdssted

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank