Telefoner til billeder og spil

Sony Ericsson har lanceret to nye mobiltelefoner med farveskærm. T610 har indbygget digitalkamera, mens T310 er velegnet til spil.

nyhed

Den svensk-japanske telegigant Sony Ericsson har lanceret et par nye mobiltelefoner, nemlig T610 og T310. Begge telefoner har farveskærme og flerstemmige ringetoner, og de understøtter MMS, e-mail og GPRS. De er udstyret med joystick med Force Feedback, som angiveligt øger underholdningsværdien i spil.

Sony Ericsson T310.
T610 har indbygget digitalkamera, der kan tage billeder i en forholdsvis lav opløsning, nemlig 352x288 pixels. Skærmen har en opløsning på 128 x 160 pixels, og den kan fremvise 65.536 forskellige farver. Man styrer telefonen ved at vælge blandt de 12 ikoner, der er plads til på skærmen.

Telefonen har indbygget Bluetooth-modul og infrarød port, og den er i stand til at afvikle Java-programmer. Den måler
102 x 44 x 19 millimeter og vejer 95 gram. T610 kommer til at koste i underkanten af 3.000 kroner.

Hvis T610 er for dyr, kan man i stedet overveje T310. Denne telefon skal sælges som en udpræget spil-telefon, og den leveres da også med skateboard-spillet Tony Hawk's Pro Skater 4. Hvis man savner et kamera, kan man købe et som ekstraudstyr.

T310 har også farveskærm, men her er der kun 256 forskellige farver at gøre godt med, og opløsningen er 101 x 90 pixels. I øvrigt er T310 lidt større end T610. Den måler 104 x 49 x 20 millimeter og vejer 97 gram.

Prisen for T310 kommer til at ligge mellem 1.000 og 2.000 kroner, alt efter abonnement. Begge telefoner kommer på markedet til april eller maj.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21 april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S