Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

Du kan tjene penge på at opføre dig ordentligt

Klumme: Der kan heldigvis være gode penge i at opføre sig ansvarligt. Derfor bør etik sættes højt på virksomhedens agenda.

Se godt på billedet oven for denne artikel.

Ville du gøre forretninger med den mand eller den virksomhed, han repræsenterer?

Eller se på annoncerne her i avisen.

Vil du have din virksomheds image forbundet med disse virksomheder, deres produkter, holdninger eller brand? Hvis ikke, overvejer du sikkert, om du skal rette i din leverandørliste eller kundeliste.

Måske er du lidt ligeglad, men det bliver du i så fald formentlig ikke ved med: Etik i værdikæden skal på agendaen.

Vis mig dit netværk

For det har jo stigende betydning, hvem vi er forbundet med.

Det gælder for virksomheden – vis mig dine partnere, og jeg skal fortælle dig, hvem du er. Og for den enkelte – vis mig dit netværk, og jeg skal fortælle dig, hvem du er.

Det mest synlige tegn på, at ansvarlighedens og anstændighedens vinde blæser henover også it-branchen er vel grøn it.

Den klart vigtigste grund til, at der er stor interesse fra både leverandører og kunder, er godt nok af noget mere jordnær art: Der er penge at spare.

Men det betyder også i stigende grad noget, hvordan man opfører sig: Adfærd og brand er tæt forbundet, og det kan koste på mange fronter, hvis man bliver forbundet med ulovlig eller uetisk opførsel.

Også selvom man ikke selv har gjort noget galt.

Naser Khader er godt eksempel

Det skete jo for Naser Khader under valgkampen. Pludselig blev han stillet til ansvar for, hvordan økonomien hang sammen hos den virksomhed, han havde valgt til at bygge sin port.

Eller det skete for tøjgiganten H&M, da den skulle stå til ansvar for, at der bliver anvendt børnearbejdere til plukning af bomuld der senere ender som tøj i H&M’s butikker.

H&M’s svar var som bekendt “vi har et forretningsmæssigt forhold til vores leverandører. Ikke til vores leverandørers leverandører”.

H&M valgte ikke at gøre noget.

Det er da også svært at påvise en faktisk konsekvens af på den måde at blive taget med leverandørens fingre i den forkerte kagedåse – om man så må sige.

(Hvis nogen læsere af denne klumme skulle have gode eksempler på en reel konsekvens af at blive forbundet med ”de forkerte” hører jeg meget gerne fra jer).

Så vidt jeg har hørt, har H&M ikke oplevet kortere køer i butikkerne. Og det var jo nok heller ikke sagen om porten, der afgjorde valget for Khader.

Jeg tror, at den største risiko ligger i frygten for effekten.

Blakket ry

Og den er relevant nok, for den kan afholde virksomheder fra at gøre forretning med dig, fordi de er bange for, hvad der kan ske, hvilken hvis de bliver forbundet med en virksomhed med et blakket ry.

Også derfor er det en rigtig god at tage “etik i værdikæden” med i overvejelserne, når man planlægger sin virksomheds profil og adfærd.

Det kan blive dyrt at lade være, alene på grund af risikoen for at blive valgt fra af gode kunder eller leverandører.

Og således viser det sig, at der heldigvis er kan være gode penge i at opføre sig ansvarligt …

Karsten Fogh Ho-Lanng er analysedirektør i IDC Nordic.

Computerworlds klummer er ikke nødvendigvis udtryk for Computerworlds holdninger, men er alene udtryk for skribentens holdninger.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere