Drengene blev væk fra KMD - men pigerne var glade

Reportage: Trods et skuffende fremmøde var der positive toner at spore til KMD's arrangement på it-natten. De unge glædede sig over at blive taget alvorligt. KMD imponeret over de unges iderigdom.

Artikel top billede

It-branchen tørster efter ungt blod, og derfor arrangerer man for andet år i træk en 'it-nat' for landets ungdom.

Men på trods af navnet er solen endnu ikke gået ned over KMD's hovedsæde i Ballerup, da den første bus med unge handelsskoleelever ruller op foran hovedindgangen.

KMD er den første destination på de unges tour rundt i it-natten.

Her har man forberedt en case-øvelse, hvor de unge skal give deres bud på, hvordan et nyt elektronisk patientsystem til Region Hovedstaden skal opbygges.

De skal have et realistisk billede

”Vores mål er at give de unge et så realistisk billede som overhovedet muligt af, hvad vi laver. Og så vil vi gerne af med fordommene om it-branchen og fortælle de unge mennesker, at det her også er en branche for pigerne,” fortæller Annika Krogh, der er såkaldt employee brand manager hos KMD.

Hun har været en del af det team på fire personer, der har været med til stable KMD's bidrag til It-natten på benene.

Drengene blev væk

Der var 26 tilmeldte på den første bus, men blot seks handelsskoleelever stiger ud af bussen, da den parkerer foran KMD.

Der er ganske vist også landskamp i tv, og måske derfor er fem ud af de seks fremmødte piger. Den første fordom om, at it-branchen kun er for drenge, står for fald.

”Jeg var også overrasket over, at vi næsten kun er piger. Jeg troede faktisk, at det kun var drengene fra klassen, der ville dukke op til sådan et arrangement,” fortæller Saadet Atinkaya, der er 19 år og går i 3. HHX på Niels Brock i København.

Kønsfordelingen er ikke det eneste, der overrasker Saadeta, der ikke vidste særligt meget om it-branchen før denne aften.

”Ligesom som så mange andre troede jeg, at it kun var sådan noget for kedelige nørder. Men jeg har fundet ud af, at it-branchen ikke kun skal bruge de der fyre med briller, der sidder foran skærmen og programmerer dagen lang,” siger hun.

Saadet Atinkaya ved ikke, om hun...fortsættes

...ligefrem vil vælge en fremtid inden for it-branchen, men aftenen har i hvert fald gjort hende klogere på, hvad it-branchen er.

”Jeg havde faktisk ikke de store forventninger, men det har været en positiv oplevelse. Virksomhederne har taget os seriøst. De har ikke bare holdt kedelige salgstaler, men har også givet os nogle opgaver, der viser, hvad vi kan komme til at beskæftige os med, hvis vi vælger denne her vej,” fortæller hun, mens hun sammen med sine fem andre skolekammerater gør sig klar til at forlade Skandinavisk Data Center i Ballerup, der var aftenens anden destination.

Stort potentiale trods lille fremmøde

Mørket er nu faldet på, og hos KMD er det et stykke tid siden, at den første busfuld elever har forladt bygningen.

Man gør sig nu klar til at modtage den næste bus, som man håber medbringer væsentligt flere unge mennesker end den første.

Men først og fremmest vælger man at hæfte sig ved de unges mange ideer. Det lader ikke til, at have været nogen dum ide at give de unge en case-opgave.

”Vi burde jo have stået klar med ansættelseskontrakterne i døren”, lyder det entusiastisk fra Morten Gregersen, der er it-arkitekt og ligesom Annika Krogh har været med til sammensætte aftenens arrangement hos KMD.

”Jeg kunne virkeligt fornemme, at de forstod at tænke it på et kreativt og konceptmæssigt plan. De havde ikke særlig lang tid til at løse opgaven, men når vi spurgte ind til deres ideer, var det alligevel tydeligt, at de var gennemtænkte,” siger Morten Gregersen.

Han lader sig ikke slå ud af det skuffende fremmøde, så længe de fremmødte er interesserede og lader sig inspirere.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job