Hacker-kode på vej efter lækket DNS-hemmelighed

I går frigav et sikkerhedsfirma ved en fejl hemmeligholdte detaljer om verdensomspændende DNS-hul. Hacker-kode ventes klar indenfor dage.

Artikel top billede

Computerworld News Service:
Allerede dagen efter at et sikkerhedsfirma ved en fejl lækkede fortrolige detaljer om den verdensomspændende fejl i DNS-systemet (Domain Name System) tyder alt på, at hackere nu er på vej med software, der udnytter sårbarheden er på vej.

Adskillige hackere er utvivlsomt på vej med materialet og vil formentlig dukke op i løbet af de næste dage, fortæller Dave Aitel, der er teknologichef hos sikkerhedsfirmaet Immunity.

Kode tager en dag at lave

Firmaet er også selv på vej med testkode.

Han regner med, at arbejdet vil tage omkring en dags tid, fordi der ikke er tale om raketvidenskab, fortæller han.

DNS-fejlen, der er en variation af cache poisoning, blev offentliggjort 8. juli på en sikkerhedskonference sikkerhedskonsulenten Dan Kaminsky, som noget tidligere havde tippet sikkerhedstjenesten Homeland Security og leverandører om fejlen.

Spredt på nettet

Herefter gik internetoperatører verden rundt i gang med at opdatere de ramte DNS-servere.

Der var tale om en koordineret aktion, hvor Homeland Security sammen med en lang række enternetudbydere og leverandører deltog i dybeste hemmelighed.

Dan Kaminsky lovede dengang at offentliggøre detaljerne den 6. august på en sikkerhedskonference. Men et sikkerhedsfirma kom altså i går til at offentliggøre fejlen på en hjemmeside før tid.

Selvom informationen hurtigt blev fjernet var det for sent. Detaljerne om fejlen nåede at blive spredt på internettet.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    Empatisk sektionsleder til PET's digitale indhentning

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job