Hacker-kode på vej efter lækket DNS-hemmelighed

I går frigav et sikkerhedsfirma ved en fejl hemmeligholdte detaljer om verdensomspændende DNS-hul. Hacker-kode ventes klar indenfor dage.

Artikel top billede

Computerworld News Service:
Allerede dagen efter at et sikkerhedsfirma ved en fejl lækkede fortrolige detaljer om den verdensomspændende fejl i DNS-systemet (Domain Name System) tyder alt på, at hackere nu er på vej med software, der udnytter sårbarheden er på vej.

Adskillige hackere er utvivlsomt på vej med materialet og vil formentlig dukke op i løbet af de næste dage, fortæller Dave Aitel, der er teknologichef hos sikkerhedsfirmaet Immunity.

Kode tager en dag at lave

Firmaet er også selv på vej med testkode.

Han regner med, at arbejdet vil tage omkring en dags tid, fordi der ikke er tale om raketvidenskab, fortæller han.

DNS-fejlen, der er en variation af cache poisoning, blev offentliggjort 8. juli på en sikkerhedskonference sikkerhedskonsulenten Dan Kaminsky, som noget tidligere havde tippet sikkerhedstjenesten Homeland Security og leverandører om fejlen.

Spredt på nettet

Herefter gik internetoperatører verden rundt i gang med at opdatere de ramte DNS-servere.

Der var tale om en koordineret aktion, hvor Homeland Security sammen med en lang række enternetudbydere og leverandører deltog i dybeste hemmelighed.

Dan Kaminsky lovede dengang at offentliggøre detaljerne den 6. august på en sikkerhedskonference. Men et sikkerhedsfirma kom altså i går til at offentliggøre fejlen på en hjemmeside før tid.

Selvom informationen hurtigt blev fjernet var det for sent. Detaljerne om fejlen nåede at blive spredt på internettet.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporterelev søges til Cyberdivisionen – Start din karriere hos Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S