Hacker-kode på vej efter lækket DNS-hemmelighed

I går frigav et sikkerhedsfirma ved en fejl hemmeligholdte detaljer om verdensomspændende DNS-hul. Hacker-kode ventes klar indenfor dage.

Artikel top billede

Computerworld News Service:
Allerede dagen efter at et sikkerhedsfirma ved en fejl lækkede fortrolige detaljer om den verdensomspændende fejl i DNS-systemet (Domain Name System) tyder alt på, at hackere nu er på vej med software, der udnytter sårbarheden er på vej.

Adskillige hackere er utvivlsomt på vej med materialet og vil formentlig dukke op i løbet af de næste dage, fortæller Dave Aitel, der er teknologichef hos sikkerhedsfirmaet Immunity.

Kode tager en dag at lave

Firmaet er også selv på vej med testkode.

Han regner med, at arbejdet vil tage omkring en dags tid, fordi der ikke er tale om raketvidenskab, fortæller han.

DNS-fejlen, der er en variation af cache poisoning, blev offentliggjort 8. juli på en sikkerhedskonference sikkerhedskonsulenten Dan Kaminsky, som noget tidligere havde tippet sikkerhedstjenesten Homeland Security og leverandører om fejlen.

Spredt på nettet

Herefter gik internetoperatører verden rundt i gang med at opdatere de ramte DNS-servere.

Der var tale om en koordineret aktion, hvor Homeland Security sammen med en lang række enternetudbydere og leverandører deltog i dybeste hemmelighed.

Dan Kaminsky lovede dengang at offentliggøre detaljerne den 6. august på en sikkerhedskonference. Men et sikkerhedsfirma kom altså i går til at offentliggøre fejlen på en hjemmeside før tid.

Selvom informationen hurtigt blev fjernet var det for sent. Detaljerne om fejlen nåede at blive spredt på internettet.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS