Hacker-kode på vej efter lækket DNS-hemmelighed

I går frigav et sikkerhedsfirma ved en fejl hemmeligholdte detaljer om verdensomspændende DNS-hul. Hacker-kode ventes klar indenfor dage.

Artikel top billede

Computerworld News Service:
Allerede dagen efter at et sikkerhedsfirma ved en fejl lækkede fortrolige detaljer om den verdensomspændende fejl i DNS-systemet (Domain Name System) tyder alt på, at hackere nu er på vej med software, der udnytter sårbarheden er på vej.

Adskillige hackere er utvivlsomt på vej med materialet og vil formentlig dukke op i løbet af de næste dage, fortæller Dave Aitel, der er teknologichef hos sikkerhedsfirmaet Immunity.

Kode tager en dag at lave

Firmaet er også selv på vej med testkode.

Han regner med, at arbejdet vil tage omkring en dags tid, fordi der ikke er tale om raketvidenskab, fortæller han.

DNS-fejlen, der er en variation af cache poisoning, blev offentliggjort 8. juli på en sikkerhedskonference sikkerhedskonsulenten Dan Kaminsky, som noget tidligere havde tippet sikkerhedstjenesten Homeland Security og leverandører om fejlen.

Spredt på nettet

Herefter gik internetoperatører verden rundt i gang med at opdatere de ramte DNS-servere.

Der var tale om en koordineret aktion, hvor Homeland Security sammen med en lang række enternetudbydere og leverandører deltog i dybeste hemmelighed.

Dan Kaminsky lovede dengang at offentliggøre detaljerne den 6. august på en sikkerhedskonference. Men et sikkerhedsfirma kom altså i går til at offentliggøre fejlen på en hjemmeside før tid.

Selvom informationen hurtigt blev fjernet var det for sent. Detaljerne om fejlen nåede at blive spredt på internettet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job