Hacker-kode på vej efter lækket DNS-hemmelighed

I går frigav et sikkerhedsfirma ved en fejl hemmeligholdte detaljer om verdensomspændende DNS-hul. Hacker-kode ventes klar indenfor dage.

Artikel top billede

Computerworld News Service:
Allerede dagen efter at et sikkerhedsfirma ved en fejl lækkede fortrolige detaljer om den verdensomspændende fejl i DNS-systemet (Domain Name System) tyder alt på, at hackere nu er på vej med software, der udnytter sårbarheden er på vej.

Adskillige hackere er utvivlsomt på vej med materialet og vil formentlig dukke op i løbet af de næste dage, fortæller Dave Aitel, der er teknologichef hos sikkerhedsfirmaet Immunity.

Kode tager en dag at lave

Firmaet er også selv på vej med testkode.

Han regner med, at arbejdet vil tage omkring en dags tid, fordi der ikke er tale om raketvidenskab, fortæller han.

DNS-fejlen, der er en variation af cache poisoning, blev offentliggjort 8. juli på en sikkerhedskonference sikkerhedskonsulenten Dan Kaminsky, som noget tidligere havde tippet sikkerhedstjenesten Homeland Security og leverandører om fejlen.

Spredt på nettet

Herefter gik internetoperatører verden rundt i gang med at opdatere de ramte DNS-servere.

Der var tale om en koordineret aktion, hvor Homeland Security sammen med en lang række enternetudbydere og leverandører deltog i dybeste hemmelighed.

Dan Kaminsky lovede dengang at offentliggøre detaljerne den 6. august på en sikkerhedskonference. Men et sikkerhedsfirma kom altså i går til at offentliggøre fejlen på en hjemmeside før tid.

Selvom informationen hurtigt blev fjernet var det for sent. Detaljerne om fejlen nåede at blive spredt på internettet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Digital transformation | Online

    Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

    Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job