Svenske spioner freder ikke Danmark

Den svenske overvågningsmyndighed FRA udelukker ikke overvågning af danske interesser, hvis der er et "forsvarsmæssigt efterretningsperspektiv" i at gøre det.

Artikel top billede

Den svenske overvågningsmyndighed Försvarets Radioanstalt (FRA) har ikke planer om at frede Danmark, når den omdiskuterede svenske overvågningslov til næste år træder i kraft.

Det gør myndigheden klart i forbindelse med besvarelsen af en række et spørgsmål, som Computerworld har stillet til Försvarets Radioanstalt.

Direkte adspurgt om, hvorvidt FRA vil spionere på dansk trafik i transit gennem Sverige, svarer myndigheden, at interessen for trafik som passerer gennem Sverige bestemmes af to ting.

Dels skal trafikken indeholde kommunikation, som i et "forsvarsmæssig efterretningsperspektiv" er interessant, lyder det i et af svarene.

Desuden skal kommunikationen falde indenfor de rammer, som regering og andre myndigheder har fastsat for FRA.

Kan ikke afvise dansk overvågning

Meningen med overhovedet at overvåge trafikken er at tilvejebringe efterretninger, som er relavente for at støtte svensk udenrigs-, sikkerheds- og forsvarspolitik samt for at kortlægge eksterne trusler mod landet.

Dermed kan overvågning af danske interesser komme på tale, hvis der viser sig at at foregå kommunikation fra Danmark, som opfylder de nævnte betingelser.

Computerworld har tidligere dokumenteret, at den svenske overvågningslov også vil betyde at Folketinget , PET og borgere i Danmark risikerer, at Sverige ser med i den elektroniske kommunikation.

Statsminister Anders Fogh (V) har sammen med videnskabsminister Helge Sander (V) afvist en appel fra ITEK om garanti mod overvågning, men EU politikeren Karen Riis-Jørgensen (V) har selv taget sagen op i EU. Også Justitsminister Lene Espersen (K) har taget sagen op og afkrævet svenskerne en forklaring.

Vil FRA overvåge civile medborgere eller virksomheder i Sveriges nabolande?

"Signalaflytning igangsættes mod stater, organisationer og netværk, som er interessante udfra et forsvarsmæssigt efterretningsperspektiv."

"Signalaflytningen må kun dreje sig om udenlandske forhold, men loven gør ikke forskel på svenskere og udlændinge. Udenlandske forhold kan i visse tilfælde have svenske forgreninger," skriver FRA i et af svarene.

Ingen dialog med nabolande

Ifølge FRA har myndigheden ikke været i dialog med Danmark angående den svenske lovgiving. Det er heller ikke sket i forhold til andre nabolande.

Samtidig kender FRA ikke til, at den svenske regering har haft nogen dialog med Danmark i sagen.

Försvarets Radioanstalt ønsker ikke svare på, hvordan myndigheden skal overvåge den enorme mængde data, som krydser landets grænse.

"Det spørgsmål kan jeg ikke besvare, eftersom FRA aldrig afslører sine mål, midler eller metoder," hedder det i svaret.

Læs FRA's svar i fuld længde

Har FRA været i dialog med Danmark angående den nye lov?
"FRA fører ingen dialog med andre lande om vores lovgivning. FRA kender ikke til at regeringen har haft nogen dialog med nabolandende om dette spørgsmål."

Vil FRA spionere på dansk trafik i transit gennem Sverige?
"FRA's signalovervågning fokuseres af regeringen og af en håndfuld andre myndigheder, og sker for at støtte svensk udenrigs-, sikkerheds- og forsvarspolitik samt for at kortlægge eksterne trusler mod landet. FRA's mål er, indenfor lovens rammer, at indsamle signaler som kan give efterretninger som er relevante i denne sammenhæng."

"Der kræves to ting, for at trafik som passerer Sveriges grænse i transit skal blive mål for indsamling: Trafikken skal indeholde kommunikation som mistænkes at være interessant i et forsvarsmæssigt efterretningsperspektiv, og det skal falde indenfor de rammer som regeringen eller andre af de myndigheder, som har med FRA at gøre har opsat. Indhentning må kun ske ved at automatiserede søgebegreb udvælger de sessioner som er interessante."

"Kommunikation som ikke mistænkes at have efterretningsmæssig værdi for udenrigs-, sikkerheds- og forsvarspolitik eller i øvrigt indeholde trusler mod landet er aldrig mål for signalaflytningen."

Hvordan vil FRA overvåge al denne data?
"Det spørgsmål kan jeg ikke besvare, eftersom FRA aldrig afslører sine mål, midler eller metoder."

Vil FRA overvåge civile medborgere eller virksomheder i Sveriges nabolande?

"Signalaflytning igangsættes mod stater, organisationer og netværk som er interessante udfra et forsvarsmæssigt efterretningsperspektiv.

"Signalaflytningen må kun dreje sig om udenlandske forhold, men loven gør ikke forskel på svenskere og udlændinge. Udenlandske forhold kan i visse tilfælde have svenske forgreninger."

"Et eksempel på dette er udenlandske efterretningsoperationer som gennemføres på svensk jord. Kommunikation som ikke mistænkes at have efterretningsmæssig værdi for udenrigs-, sikkerheds- og forsvarspolitik eller i øvrigt indeholde trusler mod landet er aldrig mål for signalaflytningen."

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S