Artikel top billede

Virtualiserings-ansvarlig hos Danfort Ivan Abrahamsen. Foto: Søren Holm/Chili. (Foto: SH Søren Holm)

Her er danske firmaers erfaringer med virtualisering

Flere danske firmaer har erfaring med virtualisering. De har fundet fiduserne, fejlene, fordelene og forhindringerne. Læs om erfaringerne fra det store, det mellemstore og det lille firma.

Kender du det med at skulle kaste dig ud i en ny teknologi?

Det kribler i fingrene, og manualen er måske ligefrem pakket ud, mens du inspicerer det nye stykke software eller.

Nogen gange er teknologien dog så kompleks, at det kan være godt at søge assistance hos folk, der allerede har høstet erfaringerne med den.

De kan fortælle dig alt om fordele, faldgruber og finter, så du slipper for at skulle opfinde den dybe tallerken endnu engang.

Danske firmaer kaster sig over virtualiserings-teknologien som aldrig før, og du kan på nedenstående links blive klogere på, hvordan teknologien kan forbedre netop dit serverrum.

Historierne er fordelt på det store, det mellemstore og det lille selskabs erfaringer med virtualisering.

Det store selskab: DONG Energy

Den mellemstore virksomhed: Erhvervs- og Selskabsstyrelsen

Det lille firma: Danfort




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere