Artikel top billede

Virtualiserings-ansvarlig hos Danfort Ivan Abrahamsen. Foto: Søren Holm/Chili. (Foto: SH Søren Holm)

Her er danske firmaers erfaringer med virtualisering

Flere danske firmaer har erfaring med virtualisering. De har fundet fiduserne, fejlene, fordelene og forhindringerne. Læs om erfaringerne fra det store, det mellemstore og det lille firma.

Kender du det med at skulle kaste dig ud i en ny teknologi?

Det kribler i fingrene, og manualen er måske ligefrem pakket ud, mens du inspicerer det nye stykke software eller.

Nogen gange er teknologien dog så kompleks, at det kan være godt at søge assistance hos folk, der allerede har høstet erfaringerne med den.

De kan fortælle dig alt om fordele, faldgruber og finter, så du slipper for at skulle opfinde den dybe tallerken endnu engang.

Danske firmaer kaster sig over virtualiserings-teknologien som aldrig før, og du kan på nedenstående links blive klogere på, hvordan teknologien kan forbedre netop dit serverrum.

Historierne er fordelt på det store, det mellemstore og det lille selskabs erfaringer med virtualisering.

Det store selskab: DONG Energy

Den mellemstore virksomhed: Erhvervs- og Selskabsstyrelsen

Det lille firma: Danfort




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere