Danske Bank drejer på log-håndtag efter nedbrud

På grund af manglende data i systemlog må dansk storbank se langt efter årsag til netbank-nedbrud hos IBM.

Artikel top billede

Danske Bank har endnu ikke kunnet finde årsagen til det it-nedbrud hos IBM, der sidste fredag i september forhindrede en ottendedel af brugerne i at bruge banken på nettet.

"Det er formentlig ikke muligt for os at afdække årsagen på den korte bane," siger it service manager Peter Vestergaard.

Efter nedbruddet videregav banken ellers materiale fra systemets log-filer til laboratorierne hos leverandøren IBM.

Formålet var at foretage en såkaldt root cause- analyse.

Men laboratorieundersøgelserne klarlægger ikke, hvad der fik en af otte Unix-skaller på bankens mainframe-system til at gå i selvsving en fredag morgen i september.

"Denne root cause-analyse har ikke vist os det endelige forløsende resultat endnu," siger Peter Vestergaard.

Han forklarer, at logfilerne fra storbankens system ganske enkelt ikke indeholder nok data.

"I bund og grund kan du logge alt. Men logning kræver også performance. Du kan faktisk logge mere materiale end selve transaktionen selv flytter, " siger Peter Vestergaard.

Ikke nok information

På den måde er det nødvendigt at afgrænse præcis, hvad systemet skal logge. Ellers drukner systemet simpelthen i logfiler, forklarer

"Og i det her tilfælde har vi så ikke fået alt det materiale, vi gerne ville have," siger Peter Vestergaard.

Dermed har Danske Bank ikke sat logfilerne til at indsamle de data, som er nødvendig for at afdække den temmelig tekniske affære, som bevirkede at en ottedel af morgenkunderne ikke kunne bruge banken på nettet sidste fredag i september.

Men der er ikke tale om en fejl i håndteringen af logfilerne. Indstillingerne er et bevist valg, understreger Peter Vestergaard.

"Det er ikke et spørgsmål om, at vi har glemt at sætte tingene rigtigt. Vi har sat dem nøjagtigt, som vi ville, og de dækkede så ikke i denne situation," siger Peter Vestergaard.

Ændrer indstillinger

Alligevel har Danske Bank nu besluttet at ændre indstillingerne for logning af systemdata.

"Vi har skruet på de parametre, der genererer log-materiale. Derved får vi har mere materiale at arbejde med, hvis vi skulle få en lignende situation," siger Peter Vestergaard.

Ifølge Peter Vestergaard forventer banken imidlertid ikke at opleve fejlen igen.

"Det er altid målet at finde den grundlæggende årsag til, at et system fejler. Men vi er alle sammen underlagt det muliges kunst," siger Peter Vestergaard.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til WAN, Routing og Switching

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S