Facebook på gammeldaws manér

Klumme: Google Ads og Sydsjællands Lokalaviser kan godt pakke sammen, når jeg lige om lidt indrykker en annonce på Facebook.

Artikel top billede

Gavmilde moderne virksomheder øser i disse tider oceaner af opmærksomhed ud over glade modtagere på alverdens sociale medier. De taler pænt til folk på Facebook, på Blogs, på Twitter og hvad-det-nu-hedder-alt-sammen.

Det er rigtig fint, for vi ved jo allesammen, hvor skønt det er at få opmærsomhed, og der er helt sikkert nogen, der bliver glade og taler pænt om ­virksomhederne. Men om det giver ­return on investment, om de får smæk for skillingen, ja det står ­fortsat hen i det uvisse. Ingen ved det. Mange gætter. Jeg ­tvivler.

Sjovt nok er Facebook i gang med at opruste på noget så gammeldags som at udvælge mål­grupper til annoncører. Og det kan de blive ­verdensmester i. Med alt det, vi udleverer om os selv på Facebook, kan de naturligvis plukke os ud een ad gangen og levere os ­nydeligt indpakket til dem, der vil betale for det: Annoncørerne.

Annoncøren kan så henvende sig til os med spørge-skemaer, med små spil, med "sider" eller med gammeldags annoncer. Slut med al den snak - det handler om at ­finde de rigtige modtagere af et budskab.

Tag nu mit eget firma. Vi leder ­efter skarpe PHP-programmører til en fast hyre og varm mad fem ­gange om ugen. De er ret svære at finde i disse tider, og en head­hunter vil have en månedsløn for ulejligheden.

Men på Facebook kan man bede om at få sine annoncer vist til, i ­dette eksempel, alle danskere over 20 år med interesse for program­mering.

Dem er der ikke så hulens mange hundreder af, til gengæld kan man ramme dem præcist. I ­øjeblikket ligger prisen på 1,5 krone hver gang en i målgruppen klikker på annoncen. Det er småpenge, så det skal nok blive dyrere.

Klar til kontakt

Til overflod kan jeg følge hver eneste klik fra annoncen videre rundt på vore website. Hvornår blev der klikket, hvilke sider så de, hvor lang tid brugte de? Og hvis de oven i købet har abonneret på ­vores nyhedsbrev, så har jeg også deres mailadresse.

Alt det for halvanden krone - det fås ikke billigere.

Facebook prøver sig frem i øjeblikket. Deres opdeling i mål­grupper er ikke særlig avanceret, men de har informationerne til at gøre det helt fænomenalt. Og jeg er ikke i tvivl om, at de kører fuld fart frem, når de har fundet den ­rigtige ­formel.

Det bliver fantastisk: Google Ads og Sydsjællands Lokalaviser kan godt pakke sammen, når jeg lige om lidt indrykker en annonce til målgruppen "modne kvinder, der har lyst til at gøre rent i en større villa i Næstved". For ironisk nok ­bliver der ikke noget bedre sted at indrykke den annonce end på ­Danmarks mest besøgte hjemmeside: Amerikanske Facebook.

Så snak I roligt videre i alle jeres blogs og statusbeskeder. Imens er størstedelen af befolkningen i gang med at profilere sig i alle tænkelige detaljer på fjæsbogen. Og så ligger de ellers klar, lige så pænt tagget op og pakket ind. Klar til at blive kontaktet, ligesom i gamle dage.

Claus Sølvsteen er partner i rådgivningsfirmaet Peytz & Co.

Computerworlds klummer er ikke nødvendigvis udtryk for Computerworlds holdninger, men er alene udtryk for skribentens holdninger.

Annonceindlæg fra XFlow

Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job