Microsoft lapper 20 sikkerhedshuller

Microsoft har udsendt fire forskellige fejlrettelser, som skal lukke i alt 20 sikkerhedshuller i så godt som alle versioner af Windows.

Indhold

Så er der med at suse ind på Microsofts Windows Update-tjeneste og få fat i de seneste fejlrettelser, patches, i en fart. Der er nok at tage fat på, for i aftes udsendte Microsoft en af de mest omfattende serier af rettelser nogensinde.

I alt lukker verdens største softwareselskab 20 forskellige huller, der i større eller mindre udstrækning rammer alle de forskellige versioner af Windows.

En hel stribe af hullerne er kritiske og kan udnyttes af hackere til at tage fuld kontrol over systemet, se alle filer på computeren og afvikle egen kode.

Hullerne kan også misbruges ved at skrive nye orme, som automatisk inficerer de sårbare systemer, lige som det blandt andet skete med ormene Blaster og Slammer.

Microsoft har for nylig offentliggjort, at mindst otte millioner pc'er verden over blev inficeret med Blaster-ormen, langt flere end antivirusselskaberne hidtil har troet. Og der vil ikke gå mange dage, før de første versioner af orme, der udnytter et eller flere af de nye huller, er klar.

- Det er sandsynligt, at nogen vil omprogrammere eksisterende orme til at angribe de nye sårbarheder, så Microsofts kunder bør opdatere deres systemer i løbet af de næste par dage, siger direktør Firas Raouf fra det amerikanske sikkerhedsfirma Eeye Digital Security til IDG News Service.

Udnyttes allerede af hackere

Hans firma opdagede seks af de nye sårbarheder, og han er stærkt kritisk over for Microsofts politik med kun at udsende fejlrettelser en gang om måneden. Det skyldes, at Microsoft også denne gang har brugt over 200 dage på at rette en af de mest alvorlige fejl i Windows.

Ifølge Computer Associates bliver en af fejlene, som Microsoft rettede tirsdag, allerede udnyttet af hackere. Den gælder e-mail-klienten Outlook Express, som fortolker MIME Encapsulation of Aggregate HTML, MHTML URL'er, på en usikker måde.

De fejl, som udgør den største sikkerhedsrisiko, ligger dog i komponenter til selve Windows. Den ene er Local Security Authority Subsystem Service (LSASS), som bruges til at identificere brugerne, og den anden fejlramte komponent er Private Communications Transport (PCT), som er en del af Microsofts SSL-bibliotek. I begge tilfælde er der tale om, at systemerne er sårbare over for bufferoverløb.

Hvis man vil vide mere om fejlrettelserne, kan man læse Microsofts information om sikkerhedshullerne på dansk.

Denne artikel stammer fra Computerworld Online

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialist til Lokal IT Servicecenter ved Personelkommandoen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S