Nu skal regningen fra '68 betales

Klumme: Lad os se bæstet i øjnene og erkende, at regningen for vores skørlevned skal betales nu. Selv 68'ernes enorme formuer i ejendom, pensioner og værdipapirer er truede.

Artikel top billede

68-oprøret handlede om at være anti-autoritær, meget kærlig og overskudsagtig. Overskuddet i samfundsøkonomien gav os råd til at betale for en masse mennesker, der kunne nyde uden at yde.

Siden er det jo gået op og op og op (med bump undervejs i for eksempel 73-75, 89-90 og 01-02). De sidste seks-syv år har endda været helt fantastiske.

Men i sidste kvartal faldt Tysklands industriproduktionen med 12 procent og Japans med 20. Aldrig før har verden oplevet en så kraftig global og simultan nedsmeltning.

Det er fabrikkerne, der stopper nu. Deres fysiske dimser er grundlaget for de ydelser, vi andre lever af. Det gælder ikke det offentlige.

Lad mig anbefale bogen 'Sikker Vækst'. Forfatterens budskab er: Drop alle forsøg på at sælge til private virksomheder i ind- og udland. Sælg kun til det offentlige, som ALTID vokser i forbrug og antal ansatte uanset flammerne om Hästens-sengen. Jeg tror, at en så gennemført asocial nassebog bliver en succes.

Alle siger, at vi skal være positive - "lad os prøve at snakke krisen væk i stedet for at gøre den værre med dommedagstale og dystre tal".

Ideen er - rent spilteoretisk - at få alle andre end én selv til at fortsætte overforbruget, så man selv står bedre i fremtiden.

Det dur ikke. Lad os se bæstet i øjnene og erkende, at regningen for vores skørlevned skal betales nu. Selv 68'ernes enorme formuer i ejendom, pensioner og værdipapirer er truede.

Det kommer til at betyde ændringer i vores måde at se på mange ting.

1. De gode råd om "kun at søge drømmejobbet", "kræv alt af den heldige arbejdsgiver, du gider arbejde for" og "kunderne skal rette sig efter vore processer og procedurer" bliver til "Sig JA til alt, hvad du bliver tilbudt - og vær taknemlig" og "Kunderne er venner, som finansierer vores fede levevis".

2. Unge mennesker vil igen gide tage en uddannelse, starte fra bunden - og kunne noget konkret.

3. Man skal kunne og/eller vide noget. Der er mange, der "er gode til at forstå kundens problemer", "kan lide at arbejde med ledelse og mennesker", "er gode til at få et overblik","kan lide at repræsentere forretningen", "er gode til at styre processer og procedurer", og så videre. Der er bare ikke råd til dem nu.

4. Der skal bare arbejdes - og der skal bare ledes på den simple, hierarkiske måde igen. Selv Informa­tion havde en artikel forleden om al den ledelse, der var blandet ind alle vegne efterhånden.

5. Og hvis det går HELT galt, vil vi være tvungne til at skære i antallet af offentligt ansatte, hvilket endelig vil give det offentlige et reelt incitament til at indføre digital forvaltning. Som vi har set det ske i Skat. Da de først fik skåret antal medarbejdere ned til noget meget mindre, kom der fart i deres brug af it, inklusive den elektriske selvangivelse.

Så kan vi begynde at bygge et bæredygtigt samfund op.

Og lad os aflyse klimatopmødet 30/11 til 12/12 2009. Nu kom den gigantreduktion i CO2-udslippet, som de politisk korrekt tænkende bad om.

Hykleren Al Gore kan lade sit private jetfly stå, mange tusinde kan lade være med at flyve hertil, mange hotelværelser skal ikke varmes op, strisserne kan lade være med at køre rundt i København (og bo på enkeltværelser på hoteller med henblik på at afspadsere i hele 2010) - og der skal spises meget mindre prutte-mad fra køer.

Connie et al kan vel ordne den sølle konklusion via e-mail og et par videokonferencer.

Mogens Nørgaard er direktør i Miracle.

Computerworlds klummer er ikke nødvendigvis udtryk for Computerworlds holdninger, men er alene udtryk for skribentens holdninger.

Mere om samme emne

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supportere til Flyvestation Skalstrup

Region Sjælland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Driftskoordinator til Cyberdivisionens Operationscenter i Hvidovre

Københavnsområdet

KMD A/S

DevOps Engineer

Nordjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | København

Executive Conversations: Når geopolitisk usikkerhed udfordrer Danmarks digitale suverænitet

Geopolitisk usikkerhed og værdikonflikter mellem USA og Europa rammer nu direkte den danske it-dagsorden. Få indsigt i konsekvenserne – og hvordan du minimerer risikoen i en ny teknologisk virkelighed.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2025

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job