Sådan får du hevet pengene ud af dine kunder

Klumme: Har du problemer med at få pengene ud af dine kunder? Læs Mogens Nørgaards gode - og velafprøvede - råd til at få pengene til at flyde.

Artikel top billede

Det er mandag den 6. april, jeg sidder på Hotel Legoland, og jeg er presset. Der var deadline for klummen i torsdags.

MEN: Hvis jeg havde skrevet klummen i torsdags, var jeg gået glip af de fantastiske overskrifter der er i dag i Børsen: Krisen er stort set ovre.

Det hamrer deruda' med hussalget, aktieejere er klar til en ny fest, fondsbørsen er i højt humør (det må se skægt ud) - og Kina kan sagtens trække hele skidtet i gang igen.

Så min oprindelige idé med at skrive om inkasso-taktikker under krisen begynder at se lidt ligegyldig ud. Men skidt - måske kan det bruges i den næste krise.

Inkasso betyder "I kassen", og det er penge, vi taler om her.

Penge i kassen, IKKE i banken - lad for Guds skyld bankerne gøre, hvad de er gode til, og behold selv pengene, eksempelvis i en pengekasse eller i pudevåret i den anden slags kasse.

Giv ALDRIG bankerne jeres penge - så begynder de at få alle mulige underlige idéer.

Spøg til side: Når man som lille biks ikke kan få pengene ud af dem, man har udført arbejde for, er der et par ting, vi har prøvet, og som virker rigtig godt i praksis:

Taktik 1: Acceptér IKKE de-koblingen mellem deres regnskabsafdeling, og dem, du har udført arbejde for.

Ofte forfalder man til at korrespondere med deres regnskabsafdeling, når de ikke betaler til tiden.

Men regnskabsfolkene er sat til at styre alt muligt underligt med likviditet og den slags, og de laver bunker med dem, der bare SKAL betales, dem der kan vente lidt, og dem der finder sig i alt.

Spild ikke tiden med at prøve at overtale dem til at flytte dig hen i en højere prioriteret bunke.

Ring i stedet til ham eller hende, der rekvirerede dig til et stykke arbejde og spørg, om de mangler penge, er ved at gå ned, mangler jobtilbud eller den slags?

Typisk skynder rekvirenten sig at fortælle regnskabsafdelingen, at den regning fan'me skal betales.

Byg din egen gabestok

Taktik 2: Byg din egen gabestok.
Når Taktik 1 ikke virker (måske fordi rekvirenten også er en bandit), skal man meddele dem, at man nu vil nævne dem som dårlige betalere på sin hjemmeside.

Mand, de to gange vi har gjort det i Miracles levetid, er pengene faldet i løbet af minutter. Thi den slags er sjovt at læse om og derfor også sjovt at sprede til alle dem, man kender på nettet - og så går det stærkt.

Det skulle Jyske Bank have gjort med IT Factory dengang i 2003.

En lidt sødere variation kan være at annoncere et støttearrangement for dem for på den måde at hjælpe dem i den pekuniært svære tid de går igennem.

Det er sjovt, men kræver mere arbejde og alkohol.

Taktik 3: Når de vil have længere betalingsfrist - hvad gør man så?

Når du modtager et brev, hvor de beder dig skrive under på deres nye betalingsbetingelser - som er nuværende måned plus 75 dage ELLER nuværende måned plus kun 10 dage, men så til gengæld med 4 procent kontantrabat - hvad gør man så?

Bare sig nej. Det gør vi konsekvent, og det må de jo acceptere. Hvis vi alle går med på den der glide­bane, så ender vi med japanske forhold, hvor de er oppe på seks måneder nu. Og det er at udsætte det uafvendelige.

Eller bed dem om først at skrive under på de nye leveringsbetingelser fra dig, som er, at når de rekvirerer en konsulent til at løse et presserende problem, så vil du ENTEN levere i løbet af nuværende måned plus 75 dage ELLER i løbet af nuværende måned plus 10 dage til en stærkt forhøjet timepris.

Visse store bikse ser faktisk ud til at have haft den leverancestrategi for konsulenter i mange år.

Mogens Nørgaard er administrerende direktør i Miracle

Computerworlds klummer er ikke nødvendigvis udtryk for Computerworlds holdninger, men er alene udtryk for skribentens holdninger.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Everllence

    R&D Data Scientist

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S