Microsofts web-Office elsker ikke Chrome og Opera

Microsofts kommende web-Office understøtter ikke officielt browsere fra Google og Opera. Det har skabt heftig debat på en Microsoft-blog.

Artikel top billede

Microsofts online-Office-angreb på web-titanen Google har taget en ny drejning, efter det er kommet frem, at Microsoft ikke officielt vil understøtte Google Chrome og en række andre browsere i sin web-Officepakke.

Microsofts Web Apps 2010, der er et modstykke til Google Docs, kommer som en del af Office 2010-pakken og vil udover Googles Chrome ikke understøtte norske Opera-browsere, Windows-versionen af Safari og sin egen Internet Explorer 6.

Som de eneste browsere vil Microsofts Office web Apps understøtte Internet Explorer 7 og 8, Firefox 3.5 til Windows, Mac og Linux samt Safari 4 til Mac'en, skriver Microsoft på en intern blog under overskriften "Office web Apps elsker din browser".

"Hvis du foretrækker at benytte en anden browser, bør du stadig give Web Apps et forsøg. Selv om vi ikke officielt kan understøtte alle browsere, vil kunder ikke blive blokeret fra at bruge dem. Det er et mål for Web Apps at have en bred kompatibilitet," lyder det blandt andet på Microsoft-bloggen.

Fråde på debatten

Microsofts web Apps-udmelding har fået rasende debattører til at kræve en forklaring på, hvorfor Windows-fabrikken ikke officielt understøtter flere browser-alternativer til selskabets Internet Explorer.

"Som web-designer og Microsoft-aktionær har jeg svært ved at forstå, hvorfor Microsoft ikke har mulighed for at understøtte populære browsere […]. Jeg designer, opdaterer og vedligeholder en del websites og kan understøtte de populære browsere på Windows, Linux og OSX, så de kører uden fejl og uden brug af if-else-kode," skriver en debattører med brugernavnet Webdesigner til Microsoft.

Han fortsætter:

"Det vil være opmuntrende at tænke, at Microsoft med mange flere medarbejdere kan gøre det samme. Det er faktisk ikke den store udfordring udover at forstå, hvad internettet handler om," lyder det fra Webdesigner.

Microsoft vil ikke udelukke, at andre end de officielle browsere vil virke. Selskabets Gareth Howell, programchef i Windows Media Foundations teknologi-afdeling forsøger eksempelvis at gyde olie på vandene i et svar til en frustreret Opera-bruger.

"Når Web Apps kører, vil vi se på mulighederne for at udvide vores officielle browser-liste. Prøv at køre med Opera, og lad os høre, om du ser nogen problemer," skriver han.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    BI-koordinator / IT & administrativ support

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    AI Systemarkitekt til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Linux-driftstekniker / Systemadministrator (Red Hat) til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Vordingborg Kaserne

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S