Apple og Dell sagsøgt for LCD-fladskærme

Den amerikanske teknologiproducent og it-gigant Honeywell har sagsøgt Apple, Dell og 32 andre selskaber for patentbrud. Firmaerne anklages for i deres LCD-fladskærme at bruge patenteret teknologi, der blandt andet øger lysstyrken i billedet

Indhold

I alt 34 selskaber sagsøges nu af det amerikanske selskab Honeywell for at bryde et patent i deres LCD-fladskærme.

Blandt de anklagede er store it-producenter som Apple og Dell.

Honeywell er en stor teknologiproducent, der blandt andet fokuserer på luftfartsindustrien, men selskabet har åbenbart fået øjnene op for det store indtægspotentiale i patentretssager.

Selskabet har ved en distriktsdomstol i Delaware både anmodet om økonomisk erstatning og et forbud mod, at de 34 selskaber under anklage sælger produkter, der krænker patentet.

Ifølge Honeywell har selskabet patenteret en teknologi, der bliver brugt i alt fra bærbare pc'er og mobiltelefoner til spilkonsoller og digitalkameraer.

Patentet skulle dække teknologi, der "øger lysintensiteten af billeder og reducerer forekomsten af visse interferenseffekter i et liquid crystal display (LCD)".

Blandt de sagsøgte i den nye retssag er ud over Dell og Apple også Casio, Fuji Photo Film, Nikon, Olympus, Sony og Toshiba.

Honeywell oplyser, at to af verdens største producenter af LCD-skærme, LG Philips og Samsung Electronics, allerede har købt licenser til at bruge Honeywells teknologi.

Denne artikel stammer fra Computerworld Online.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S