Et debatforum kan være knald eller fald

Klumme: Et debatforum kan være en genvej til en sprudlende dialog mellem selvhjulpne kunder. Men det kan også ende med at blive et øde, goldt sted, som ingen har lyst til at besøge.

Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

Mange e-købmænd spørger mig, om det ikke er en god ide at lave et debatforum til butikken, og der er mange gode argumenter for at gøre det.

For det første gør det butikken levende og uendeligt troværdig.

Hvis man har et sprudlende debatforum, med en god tone og mange trofaste kunder, så vil men fremstå fantastisk godt.

Al tvivl om, om butikken nu kan levere, svindler osv vil forstumme, da man som ny kunde hurtigt kan danne sig et overblik over alt i butikken.

Så et debatforum vil helt klart give et kraftigt mersalg.

Dertil kan kunderne give hinanden support, og det vil aflaste købmanden og give kunderne mulighed for at hjælpe sig selv og hinanden uden for butikkens normale "åbningstid".

Det betyder igen, at kunderne bliver mere tilfredse, da et svar på et problem her og nu er mere værd end et svar per e-mail dagen efter.

Slutteligt så er der ikke noget bedre "søgemaskinemad" end et debatforum.

Det er ofte der, folk snakker om nye trends, produkter og meget mere, og Google elsker den slags.

Så hver gang folk søger på nye ting i din branche, så er der god chance for, at Google smider dem din vej.

Og en bonus er, at dine kunder nok er lige så dårlige til at stave som dine kommende kunder.

Så alle måder at stave dine varenavne forkert på, vil blive gjort på dit debatforum, og dem vil dine kommende kunder så fint finde på Google.

Men er det så ikke bare om at komme i gang?

Jo, hvis du har tænkt dig rigtig, rigtig godt om! Jeg vil tro, at en ud af hundrede e-købmænd, der starter et debatforum, får succes med det.

Hvordan får du brugerne til at blive?

At starte og drive et debatforum er ikke for børn, det er hundesvært, selvom det ser let ud.

Hvordan får man brugere ind og får dem involveret, hvordan løser man stridigheder blandt brugere, der rotter sig sammen mod hinanden eller dig og for eksempel vil have bedre priser eller påpeger fejl i dine produkter?

Hvordan sørger du for, at brugerne bliver der og skriver indlæg? Hvem skal holde styr på det, når du er på ferie?

Jeg kunne blive ved i timevis, for der er rigtig mange faktorer, du skal tage hensyn til.

Problemet er slutteligt, at hvis du ikke får succes med dit forum, så er det noget rigtig skidt.

Et halvtomt forum signalerer en ringe butik og minder mest af alt om en af de forladte Westernbyer, hvor buskene flyver gennem de tomme gader og vinden piber i krogene.

Med andre ord får man en uhyggelig fornemmelse i kroppen, og det er ikke noget, man ønsker ens kunder skal have.

Ender du med at lukke det igen, så er det også med til at give dig nogle ridser i lakken.

Så tænk dig grundigt om, før du starter, og hvis du vil have lidt gode råd med på vejen, så har jeg lavet en podcast om det, som du kan høre her.

Martin Thorborg er medstifter af Spamfighter, administrerende direktør og stifter af Amino.dk samt forfatter til bogen E-pusher.

Computerworlds klummer er ikke nødvendigvis udtryk for Computerworlds holdninger, men er alene udtryk for skribentens holdninger.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job