Gider vi høre mere om skyen?

Klumme: Uanset, om vi orker det eller ej, så er skyen her - og den kommer kun til at fylde mere.

Artikel top billede

Der er sagt og skrevet rigtigt meget om skyen. Orker vi snart at høre mere, og er det andet end snak? For mig er svarene på disse spørgsmål helt klare: Uanset, om vi orker det eller ej, så er skyen her - og den kommer kun til at fylde mere.

Derfor har vi i Microsoft taget konsekvensen og sat fuldt tryk på at være klar til livet under skyen. Således arbejder 70 procent af vores medarbejdere på verdensplan allerede i dag direkte eller indirekte med cloud. Og om et år regner vi med, at tallet er 90 procent. For skyen rummer fantastiske muligheder for kunderne og for it-branchen.

Jeg tror på, at skyen:
• Skaber muligheder. Skyen skaber nye forretningsmuligheder, fordi den gør det langt lettere at omsætte ideer til indtjening.
• Hjælper til at lære, beslutte og handle. Skyen giver adgang til enorme mængder af data, som vi kan lære af, og som kan hjælpe os med at træffe beslutninger og handle på disse.
• Styrker sociale og professionelle relationer. Skyen udvider mulighederne for interaktion mellem mennesker og styrker derfor de sociale og professionelle relationer.
• Kræver smartere hardware og software. Skyen øger kravene til både den hardware og den software, som skal give adgang til alle de nye muligheder.
• Driver serverudvikling. Skyen bygger på serverteknologi, men de nye muligheder, for eksempel skalering, stiller også krav til udviklingen af fremtidens servere.

Skyen rummer således et gigantisk forretningspotentiale, fordi den giver langt lettere adgang til den it-infrastruktur, som i dag er nødvendig, når gode ideer skal gøres til god forretning. Derfor vil skyen give grobund for en helt ny generation af entreprenører.

Dette styrkes af den store viden, der kan trækkes ud af skyen, fordi mange flere mennesker får lettere, billigere og mere fleksibel adgang til langt mere information - som kan udnyttes til at skabe nye løsninger, der kan møde kundernes behov endnu bedre end i dag.

Men mulighederne skal forvaltes med omhu: Hvad sker der for eksempel med alle de data, der lægges op i skyen? Hvem ejer dem, og hvem har adgang til dem? Det rejser nye spørgsmål om privacy, som store virksomheder som Microsoft, Google og Amazon har et særligt ansvar - og de bedste forudsætninger - for at give svar på.

Skyen rummer således både muligheder og udfordringer, og jeg er ikke ét sekund i tvivl: Fremtiden ligger i skyen, som de kommende år vil være den vigtigste drivkraft i it-branchen. Der bliver måske mindre fokus på hardware, set-up og installation og mere fokus på service. Men samlet set vil der ikke være brug for færre hænder end i dag. Tværtimod.

Skyen betyder endnu flere brugere af it og derfor også potentiale for mere forretning. Kagen bliver altså større.

Men hvis man vil have andel i kagen, er omstillingsparathed et nøgleord, og som del af it-branchen må man derfor tilpasse sin forretningsmodel. Det har flere allerede gjort, når teknologien har taget kvantespring, som det sker med skyen nu. I den forbindelse er der intet nyt under skyen: Også denne gang handler det om at følge med udviklingen og kundernes behov.

Erik Kaae er salgsdirektør for mindre/mellemstore virksomheder og partnere i Microsoft Danmark.

Computerworlds klummer er ikke nødvendigvis udtryk for Computerworlds holdninger, men er alene udtryk for skribentens holdninger.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Digital forretningsanalytiker til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger analytisk stærk og erfaren medarbejder i Hvidovre

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

QA Engineer for AI-first development

Nordjylland

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse