DK-CERT: Der er angreb på IP-telefoni fra skyen

Portscanninger efter IP-telefonsystemer kom fra adresser under Amazons cloud-tjeneste. Cloud giver hackerne flere fordele, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i denne klumme.

Artikel top billede

En stribe IP-telefonisystemer blev udsat for portscanning i den forløbne måned.

Det er der ikke noget nyt i, men kilden er interessant: Portscanningerne kom fra IP-adresser, der tilhører Amazons EC2-service (Elastic Compute Cloud).

Dermed viser scanningerne, at de it-kriminelle nu også er aktive på cloud-systemer.

Der er nok ingen, der tror, at hackerne køber sig ind på cloud-tjenester. I så fald sker det i hvert fald med stjålne kreditkort.

I stedet har de sandsynligvis hacket sig ind på virtuelle servere, der tilhører kunder på EC2-systemet.

Scanner efter SIP

Scanningerne var rettet mod UDP-port 5060, som anvendes af SIP-protokollen.

De er sandsynligvis forsøg på at finde frem til IP-telefonsystemer som for eksempel open source-systemet Asterisk.

Når systemet er fundet, kan angriberen afprøve diverse sårbarheder for at få adgang til at foretage opkald på ejerens regning.

Alt sammen er lige efter bogen. Når jeg alligevel finder affæren interessant, er det på grund af cloud-vinklen.

Fordele ved cloud

Ved at bruge en cloud-baseret tjeneste får hackerne nemlig flere fordele.

For det første behøver de ikke bruge kræfter på at forklæde sig.

Angrebet kan jo kun lokaliseres til at komme fra Amazon, ikke fra hackerens private opkobling.

For det andet giver cloud hackerne adgang til et system med masser af ressourcer, både når det gælder datakraft og båndbredde.

Det kan især være interessant, hvis de vil foretage denial-of-service-angreb.

Er der grund til panik? Få svaret her

For det tredje har hackerne samme fordele som andre brugere af cloud: Systemet er fleksibelt, man kan hurtigt sætte en ny server i drift eller tage den ned.

Alligevel er der ingen grund til panik.

Når man sætter et it-system i drift, skal man forinden overveje de sikkerhedsmæssige konsekvenser.

Det gælder, uanset om det drives som en cloudtjeneste eller på ens egen infrastruktur.

Amazon tager konsekvensen

Webstedet VoIP Tech Chat har haft en mail-udveksling med Amazon om de aktuelle angreb.

Heraf fremgår det, at sagen har gjort Amazon klar over behovet for en eskaleringsproces, så firmaet hurtigere kan tage hånd om den slags problemer.

Fred Posner fra VoIP Tech Chat skriver i et blogindlæg, at flere brugere af IP-telefoni har valgt helt at blokere for al SIP-trafik fra Amazon for at undgå, at al deres båndbredde bliver slugt af angrebsforsøgene.

Jeg mener ikke, at det giver mening generelt at blokere for trafik fra cloud-tjenester, blot fordi angreb kan komme fra dem.

Men det er vigtigt, at cloud-udbyderne er hurtige til at tage affære, når deres systemer bliver misbrugt.

DK-CERT (www.cert.dk) er det danske Computer Emergency Response Team. I samarbejde med tilsvarende CERT'er over hele verden indsamler DK-CERT information om internetsikkerhed.

DK-CERT udsender advarsler og tager imod anmeldelser af sikkerhedsrelaterede hændelser på internettet. DK-CERT er en tjeneste fra UNI-C, en styrelse under Undervisningsministeriet.

Shehzad Ahmad opdaterer den sidste fredag i hver måned Computerworlds læsere med de seneste tendenser inden for it-sikkerhed.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Business Controlling

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

    Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S