DK-CERT: Der er angreb på IP-telefoni fra skyen

Portscanninger efter IP-telefonsystemer kom fra adresser under Amazons cloud-tjeneste. Cloud giver hackerne flere fordele, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i denne klumme.

Artikel top billede

En stribe IP-telefonisystemer blev udsat for portscanning i den forløbne måned.

Det er der ikke noget nyt i, men kilden er interessant: Portscanningerne kom fra IP-adresser, der tilhører Amazons EC2-service (Elastic Compute Cloud).

Dermed viser scanningerne, at de it-kriminelle nu også er aktive på cloud-systemer.

Der er nok ingen, der tror, at hackerne køber sig ind på cloud-tjenester. I så fald sker det i hvert fald med stjålne kreditkort.

I stedet har de sandsynligvis hacket sig ind på virtuelle servere, der tilhører kunder på EC2-systemet.

Scanner efter SIP

Scanningerne var rettet mod UDP-port 5060, som anvendes af SIP-protokollen.

De er sandsynligvis forsøg på at finde frem til IP-telefonsystemer som for eksempel open source-systemet Asterisk.

Når systemet er fundet, kan angriberen afprøve diverse sårbarheder for at få adgang til at foretage opkald på ejerens regning.

Alt sammen er lige efter bogen. Når jeg alligevel finder affæren interessant, er det på grund af cloud-vinklen.

Fordele ved cloud

Ved at bruge en cloud-baseret tjeneste får hackerne nemlig flere fordele.

For det første behøver de ikke bruge kræfter på at forklæde sig.

Angrebet kan jo kun lokaliseres til at komme fra Amazon, ikke fra hackerens private opkobling.

For det andet giver cloud hackerne adgang til et system med masser af ressourcer, både når det gælder datakraft og båndbredde.

Det kan især være interessant, hvis de vil foretage denial-of-service-angreb.

Er der grund til panik? Få svaret her

For det tredje har hackerne samme fordele som andre brugere af cloud: Systemet er fleksibelt, man kan hurtigt sætte en ny server i drift eller tage den ned.

Alligevel er der ingen grund til panik.

Når man sætter et it-system i drift, skal man forinden overveje de sikkerhedsmæssige konsekvenser.

Det gælder, uanset om det drives som en cloudtjeneste eller på ens egen infrastruktur.

Amazon tager konsekvensen

Webstedet VoIP Tech Chat har haft en mail-udveksling med Amazon om de aktuelle angreb.

Heraf fremgår det, at sagen har gjort Amazon klar over behovet for en eskaleringsproces, så firmaet hurtigere kan tage hånd om den slags problemer.

Fred Posner fra VoIP Tech Chat skriver i et blogindlæg, at flere brugere af IP-telefoni har valgt helt at blokere for al SIP-trafik fra Amazon for at undgå, at al deres båndbredde bliver slugt af angrebsforsøgene.

Jeg mener ikke, at det giver mening generelt at blokere for trafik fra cloud-tjenester, blot fordi angreb kan komme fra dem.

Men det er vigtigt, at cloud-udbyderne er hurtige til at tage affære, når deres systemer bliver misbrugt.

DK-CERT (www.cert.dk) er det danske Computer Emergency Response Team. I samarbejde med tilsvarende CERT'er over hele verden indsamler DK-CERT information om internetsikkerhed.

DK-CERT udsender advarsler og tager imod anmeldelser af sikkerhedsrelaterede hændelser på internettet. DK-CERT er en tjeneste fra UNI-C, en styrelse under Undervisningsministeriet.

Shehzad Ahmad opdaterer den sidste fredag i hver måned Computerworlds læsere med de seneste tendenser inden for it-sikkerhed.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    PET søger softwareingeniører til Ruslandsområdet

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    Statens IT

    It-tekniker med Microsoft 365 erfaring

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til lokal IT støtte i Oksbøl

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job