Derfor er denne nye form for ledelse nødvendig

Klumme: Den økonomiske virkelighed er forandret for altid. Lederne må påtage sig rollen som dem, der hjælper innovation på vej.

Artikel top billede

Økonomisk set er Danmark på bunden og ikke på vej tilbage på vækstsporet i samme omfang, som mange andre økonomier.

Danske virksomheder har under krisen tabt indtjening, og også tabt fodfæste for indtjening.

Krisen har betydet, at det, vi troede, vi kunne leve af, kan vi ikke leve af længere.

Vi skal afsætte til en ny virkelighed - det kræver fokus på andet end de samme produkter og de samme services. Virksomhederne skal gøre noget nyt.

Vigtigere end nogensinde

Derfor er innovation i dag vigtigere end nogensinde.

Innovation, forstået som fornyelse, nytænkning, kreativitet og forandring med effekt på virksomhedens bundlinje.

Det lyder ligetil. Desværre er det sjældent så ligetil.

Innovation medfører som regel, at der skal introduceres ny viden og ofte også væsentlige sociale forandringer i organisationen.

Dette er på langt sigt en forudsætning for virksomhedens overlevelse, men kan af medarbejderne på kort sigt opleves som en trussel.

Danske arbejdspladser er også typisk præget af monofaglige og professionelle miljøer - ofte med den risiko til følge, at miljøerne lukker sig om sig selv og deres opgaveløsning med baggrund i den fælles professionelle opdragelse, man har fået gennem sin uddannelse.

På den måde bliver medarbejdere, der med al deres faglighed er grundlaget for virksomhedens innovation, typisk også den største hindring for samme.

Enten fordi de ikke vil eller tør fornyelse, eller fordi de i deres faglige opdragelse og monokultur ikke selv kan se mulighederne for fornyelse, og heller ikke udfordres til det.

Det betyder, at vi som ledere har en markant opgave foran os.

Sådan skal du gøre

Vi skal selv gøre op med utryghed over for, hvad der venter, og med vores egen konservatisme omkring, hvordan man plejer at gøre tingene, for at kunne være en katalysator for, at innovationen sker på trods af barriererne.

Som katalysatorer skal vi dernæst få medarbejderne til at stille deres viden og kreativitet til rådighed for forandringsprocessen. Dette kan man opfordre, men ikke beordre sig til.

Derfor skal vi arbejde eksplicit med at udtrykke de sociale processer, der er knyttet til fornyelsesprocesser, eksempelvis ved at tale med medarbejderne om tryghed i jobfunktionen og ved at skabe en klar forventningsafstemning om, hvad der er medarbejdernes råderum, og hvor ledelsen skal inddrages.

Samtidig må lederen arbejde for, at der er en innovationsfremmende kultur i virksomheden.

Der skal være plads

Medarbejderne skal have plads til at udvikle de kreative ideer, bl.a. ved at opgaverne ikke er beskrevet detaljeret og udførligt på forhånd.

De nødvendige ressourcer skal være til stede - en innovationssatsning er hverken gratis eller billig.

Der skal i virksomheden arbejdes strategisk med videnhjemtagning, og der skal være plads til, at nye satsninger afprøves og nogle gange mislykkes.

Endelig må vi sørge for at introducere en mangfoldighed i medarbejderskaren.

Medarbejdere, der er indbyrdes forskellige, har evnen til at udfordre hinanden og kan sammen se nye perspektiver og muligheder.

Det er ikke uproblematisk, for vidt forskellige medarbejdere har ofte sværere ved at samarbejde.

Ledelsesrollen er at hjælpe med at skabe det fælles sprog og løse eventuelle konflikter.

Innovation kommer ikke af sig selv og forudsætter, at enhver leder spiller sin egen innovationsfremmende rolle.

Lars Goldschmidt er direktør i Dansk Industri og adjungeret professor ved Center for Virksomheds­udvikling og Ledelse, Copenhagen Business School.

Computerworlds klummer er ikke nødvendigvis udtryk for Computerworlds holdninger, men er alene udtryk for skribentens holdninger.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job