FOA afviser maskinstormeri i anti-robot-reklame

Fagforeningen FOA har i denne uge sparket til debatten om indførelsen af velfærdsteknologi med Robocare-kampagnen. Hvad var egentlig meningen med galskaben?

Artikel top billede

Billeder fra den fordækte Robocare-kampagne. Screendump fra FOA's hjemmeside.

Fagforeningen Fag Og Arbejde (FOA, tidligere forkortelse for Foreningen af Offentligt Ansatte) har de seneste dage kørt en massiv netkampagne for det fiktive frelserfirma Robocare, der lover plejerobotter til alle trængende danskere.

I går faldt metalmaskerne, og Robocare blev "afsløret" som det rene svindel og humbug i en kampagne, der har kostet FOA op mod tre millioner kroner at producere og promovere med prominente bannerplaceringer på store danske online-medier.

Ifølge FOA skal kampagnen promovere ligeløn og grænserne for velfærdsteknologi.

Formand for FOA, Dennis Kristensen, fortæller Computerworld, at kampagnen dog først og fremmest handler om ligeløn.

Hvordan hænger ligeløn sammen med skræmmebilledet af menneskelignende robotter, som det fiktive firma, Robocare, promoverede sig på?

"Nu har vi haft et par års diskussioner om, hvordan velfærdsteknologi kan bidrage til, at ældre og handicappede kan leve et mere værdigt liv uden hjælp for plejepersonale. Vi har så valgt at vinkle kampagnen på, at det i fremtiden kan blive et must at få robotter til at passe dig, og det er således ikke et tilvalg længere, og det er vi ikke interesserede i."

Bakker FOA op omkring indførelsen af velfærdsteknologi i Danmark til glæde for borgere, personale og nationaløkonomien - og er der en grænse for opbakningen?

"Vi er på ingen måde maskinstormere, og naturligvis bakker vi op omkring indførelsen af velfærdsteknologi til glæde for personalet, der ikke skal udføre det hårde og gentagne arbejde.

Samtidig giver teknologien også de ældre et mere værdigt liv, hvor de i længere tid kan klare sig selv. Det er eksempelvis smartere, at de kan spise ved hjælp af en robot-arm frem for, at der skal sidde en person og made dem. Vi bakker op omkring, at personer kan blive så længe som muligt i deres eget liv.

Men vi tror bare ikke på den med, at teknologien helt kan erstatte den menneskelige arbejdskraft, altså der hvor plejeren og den ældre står ansigt til ansigt. Vi vil være rigtig meget på den som samfund, hvis hele vores plejesektor er computerstyret, og vi ikke har noget valg."

Har FOA spurgt de ældre, handicappede og andre svage om, hvilken form for pleje de ønsker sig?

"Vi ved, at teknologien kan være med til at forbedre livet for ældre og handicappede med fysiske skavanker. Der, hvor problemerne opstår, er, når vi går ind i hovedet på folk og erstatter den menneskelige omsorg med maskiner.

På ældreområdet er tilstanden jo ikke stationær, og det kræver altså menneskelig dømmekraft at vurdere, hvordan Fru Jensen har det i dag."

Der er flere eksempler på menneskeerstatninger som eksempelvis en robot-sæl, der kan give ældre og demente bedre trivsel. Kan vi ikke få det ønskede lille smil fra robotterne?

"Jo, og robot-sælen kan få den demente til at overføre nogle følelser til sælen, og der findes også flere eksempler med dukker på plejehjem. Men det handler jo også om responsen den modsatte vej, hvor det kræver en menneskelig hjerne at registrere, hvordan den ældre har det og kan komme med feedback i form af pleje."

Midt i en finansiel krise, er det så ikke overskudsagtigt at kræve menneskelige ansigter i plejen, når der findes billigere erstatninger. Er det ikke også et spørgsmål om, hvorvidt vi har råd til det?

"Man kan vende det om og sige, at hvis vi vil have et menneskeligt ansigt på plejen, så bliver vi også nødt til at tage os råd. Hvis vi vil have et velfærdssamfund med lige muligheder for alle, så skal vi altså erkende, at det koster penge at finansiere den basale velfærd."

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

LINK Mobility

Erfaren softwareudvikler til SaaS løsning

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-ansvarlig / System Manager til Applikationsforvaltning i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Private Cloud Engineers – din ekspertise styrker Danmarks sikkerhed

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse