Nye alvorlige sikkerhedshuller i RealPlayer

Den populære medieafspiller RealPlayer er igen blevet ramt af alvorlige sikkerhedshuller. Både Windows-, Mac- og Linux-pc'er er i farezonen.

Indhold

De nye sikkerhedshuller i RealPlayer kan åbne computeren for hackere og gør det muligt at afvikle ondsindet kode. Der er lavet fejlrettelser til alle fejlene.

Det alvorligste af de fire sikkerhedshuller i RealPlayer rammer både versioner til Windows, Mac og Linux.

Dette sikkerhedshul gør det muligt for en hacker at lave en skadelig RealMedia-fil ved brug af en fejl i RealText-formatet, der anvendes i SMIL-filer, synchronized multimedia integration language.

Fejlen, der er af typen buffer-overløb, gør det derefter muligt for hackeren at køre ondsindet kode på computeren.

De tre andre sikkerhedshuller rammer kun Windows-brugere og gør det blandt andet muligt for en hacker at lave skadelige AVI- eller mp3-filer, der kan få programmet til at afvikle hackerens egen kode.

De kritiske sikkerhedshuller kan lappes med opdateringer, som kan hentes fra RealNetworks. Windows- og Mac-brugere kan benytte funktionen Check for Update.

Man kan finde en liste over de fejlbehæftede versioner hos RealNetworks

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse