Amerikanerne forsker i Skype-aflytning

IP-telefoni er nu ved at blive så udbredt, at den amerikanske regering er begyndt at forske i af lytning af IP-telefoni. Formålet med det er at kunne opsnappe oplysninger om terror og kriminalitet.

Indhold

Den amerikanske forsker Xinyuan Wang har fået over 300.000 dollar for at forske i aflytning af IP- og internet-telefoni.

I dag kan for eksempel Skype-brugere anvende en anonymitets-servere, som gør, at politimyndighederne ikke kan identificere, hvem der taler sammen.

Dette håber Xinyuan Wang at få styr på, ved at indføje sporingsinformationer i de datapakker som índeholder data fra en ip-telefonisamtale.

Ved at følge denne sporingsinformation kan identiteten spores selv for brugere af anonymitets-servere.

I forvejen er der krav om, at leverandører af internet-telefoni i USA skal samarbejde med sikkerhedsmyndighederne om aflytning.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef til Cyber Security Guidance ved Cyberdivisionen i Forsvaret

Københavnsområdet

Akademikernes A-kasse

Data Engineer til Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

IT-Universitetet i København

CIO

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos