Kazaa dømt ulovlig i Australien

En australsk dommer har gjort folkene bag fildelingstjenesten Kazaa ansvarlige for den massive krænkelse af ophavsretsloven, som brugerne af Kazaa har stået for.

Indhold

Musikindustrien i Australien vandt en stor sejr, da dommer Murray Wilcox dømte fildelingstjenesten Kazaa som værende ulovlig.

Kazaa blev ikke dømt til at lukke ned, men dommeren befalede, at der skal ske store ændringer i fildelingstjenesten, så yderligere krænkelser af ophavsretsloven kan undgås.

En af betingelserne er, at Kazaa skal indeholde et filter med navnene på alle de filer, som er beskyttede af ophavsretsloven, så brugere ikke kan søge efter disse på Kazaa.

Beslutningen er et slag i ansigtet for Sharman Networks, der er firmaet bag Kazaa. Det har kæmpet mod en sådan dom siden begyndelsen af 2004.

Sagen mod Kazaa blev startet af lokalafdelinger af store internationale musikselskaber som Universal Music Group, Sony BMG Music Entertainment og EMI Group.

Dommen fastslog desuden, at Sharman Networks skal betale 90 procent af sagsøgerens omkostninger i forbindelse med sagen, og at et eventuelt erstatningsspørgsmål vil blive håndteret på et senere tidspunkt.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv en del af vores nye mobiludviklingsteam i Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect