Game Boy Micro lanceres i denne måned

Nintendo lancerer i denne måned en ny udgave af den populære håndholdte spillekonsol Gameboy. Den nye version bliver på størrelse med en mobiltelefon.

Indhold

Den 13. september lancerer Nintendo den nye Game Boy Micro i Japan, og ugen efter bliver det amerikanernes tur. Europæerne kommer til at vente til den 4. november. Det skriver Reuters.

Game Boy Micro er ifølge Nintendo verdens mindste håndholdte spillekonsol og fylder ikke mere end en almindelig mobiltelefon.

Den kan klare alle de spil, der er lavet til Game Boy Advance. Desuden vil Nintendo udgive tre nye Mario-spil i Japan for at fejre 20 års fødselsdagen for det første Super Mario Brothers-spil.

Den japanske pris for en Game Boy Micro bliver på 12.000 yen, hvilket svarer til knapt 700 kroner. Det er godt 100 kroner mere end prisen for en Game Boy Advance, og det har fået nogle analytikere til at mene, at prisen er for høj.

Det tror Nintendo dog ikke, og firmaet regner med at sælge over 10 millioner Game Boy Micro i indeværende finansår.

Prisen i Europa bliver på 99 Euro, hvilket svarer til omkring 730 kroner. Herhjemme kommer den nok til at koste lidt mere på grund af den danske moms.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest