Xbox 360 bliver umulig at hacke

Microsoft påstår, at det bliver umuligt at hacke den kommende Xbox 360, så den kan køre uautoriserede programmer. Microsoft har bygget sikkerheden direkte ind i spillekonsollens chips.

Indhold

Microsoft har taget mange forholdsregler for at gøre Xbox 360 umulig at hacke. Det skriver BBC News.

Til den nuværende Xbox dukkede der hurtigt de såkaldte mod-chips op, der gjorde det muligt at omgå kopibeskyttelsen.

Det gjorde det muligt for brugerne at spille piratkopierede spil, og det er naturligvis et problem for Microsoft, der blandt andet selv udgiver spil.

Denne gang har Microsoft så valgt en anden strategi og indbygger nu sikkerheden direkte i de chips, som skal sidde i Xbox 360.

Den første Xbox bestod mest af alt af standard-komponenter, som var modificeret en smule, men i Xbox 360 har Microsoft haft indflydelse på designet af de chips, der sidder i spillekonsollen.

- Det vil gøre sikkerhedsniveauet meget højere end i den første Xbox, siger Chris Satchell fra Microsoft til BBC News.

Han siger dog også, at Xbox 360 formentlig nok bliver hacket på et eller andet tidspunkt, men at et hack som virker på én Xbox 360 ikke nødvendigvis vil virke på en anden Xbox 360. Det kan sætte en stopper for mod-chips.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil