Microsoft vil bruge 600 millioner på Vista-lancering

Microsoft vil bruge 100 millioner dollar på reklamekampagnen for det kommende styresystem Windows Vista, der lanceres til næste år.

Indhold

At man skal bruge penge for at tjene penge er tydeligvis en filosofi, der passer Microsoft godt. Firmaet vil nemlig bruge 100 millioner dollar på at reklamere for Windows Vista. Det skriver New York Times.

De 100 millioner dollar svarer godt og vel til 600 millioner danske kroner.

Det er bestyrelsesformanden selv, Bill Gates, der kom med meldingen på en pressekonference i Los Angeles.

Det bliver den største og vigtigste lancering siden, Microsoft bragede igennem lydmuren med gruppen Rolling Stones som musikalsk blikfang ved lancering af Windows 95.

Om der også denne gang vil indgå et band i lanceringen, er der ingen oplysninger om.

Windows Vista forventes på gaden i 2006.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere