MP3-afspillere kan give døvhed

Amerikanske forskere har påvist, at overdrevent brug af MP3-afspillere kan medføre høreskader eller i værste fald døvhed.

Indhold

Der er gang i salget af MP3-afspillere.

Apple sælger for eksempel over 40 iPods i minuttet på verdensplan.

Men brug af disse små lydgengivere kan medføre døvhed, advarer både amerikanske og australske forskere om.

Forskning fra Purdue universitetet i den amerikanske stat Indiana påviser, at anvendelse af lydafspillere med hovedtelefoner kan betyde, at unge får høreskader senere i livet.

Her kan der være tale om nedsat hørelse, hyletoner i øret (tinnitus) eller i værste fald døvhed.

Disse skader opstår ved, at der skrues så højt op for lyden, at støj fra omgivelserne overdøves.

Forskerne anbefaler derfor, at man ikke bruger MP3-afspillere mere end en time om dagen med en lydstyrke, som ikke overstiger 60 procent.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS