Sådan bliver Vista hurtigere

Superfetch, Readyboost og Readydrive er tre teknikker, der forøger ydelsen i Windows Vista og gør det hurtigere at starte maskinen op med ens yndlingsprogrammer. Samtidig kan de alle udnytte flashhukommelse.

En Microsoftblog, som Digi.no har fundet, fortæller mere om de tre teknikker Superfetch, Readyboost og Readydrive, der alle gør ydelsen i Windows Vista hurtigere:

Superfetch

Superfetch er en avanceret form for cache, der holder øje med, hvilke programmer man bruger oftest og loader disse programmer i hukommelsen, så de åbner hurtigere, efter at man har tændt for maskinen, eller når man skifter bruger log-in.

Teknikken kan skelne mellem, hvornår du bruger programmerne i løbet af dagen, for eksempel Word om dagen og tv-software om aftenen. Superfetch kan også prioritere programmer frem for baggrundstjenester.

Det kræver naturligvis en hel del hukommelse, og Microsoft anbefaler to gigabyte hukommelse til Superfetch. Men har man ikke så meget ram i sin pc, kan Superfetch også udnytte pladsen på et USB-drev.

ReadyBoost

Windows ReadyBoost udnytter, at der isat for eksempel USB-flash i pc'en. Flashhukommelsen vil fungere som en slags buffer mellem pc'ens ram og harddisken.

Selv om harddiske generelt er meget hurtigere end flashhukommelse til at levere store mængder sekventielle data, er ydelsen langt dårligere, når det gælder små datamængder.

Årsagen er harddiskens søgetid. At levere en 4 kilobytes datamængde fra en harddisk kan, ifølge Microsoftbloggen, tage otte til ti millisekunder, mens en flashhukommelse kan levere samme mængde på under et millisekund.

Flashhukommelse, som benyttes af ReadyBoost, kan fjernes fra maskinen når som helst, uden at data går tabt. Slitage på flashhukommelsen skulle heller ikke være noget problem med ReadyBoost.

ReadyDrive

Windows ReadyDrive udnytter de kommende, hybride harddiske, som snart kommer på markedet. En hybrid harddisk er en normal harddisk udstyret med flashhukommelse.

ReadyDrive gør det muligt at starte Windows Vista hurtigere – også fra dvaletilstand – og reducerer strømforbruget, fordi flashhukommelsen aflaster de mekaniske dele af harddisken, som dermed oftere vil kunne hvile.

European Stonecraft

Intern Navision/BC Supporter

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter ved Varde Kaserne

Sydjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Midtjylland

Annonceindlæg fra Idura

Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)