Første Vista-harddisk er klar

Samsung og Microsoft har vist den første færdige hybride harddisk, der kun snurrer 30-45 sekunder i løbet af en halv time. Med Readydrive og en hybrid harddisk kommer opstarten af Vista til at gå lynhurtigt.

Samsung og Microsoft viste den første kommercielle harddisk med en gigabyte flashhukommelse fra Samsungs OneNAND familie.

Som vi tidligere har omtalt, så er en hybrid harddisk en kombination af en flashhukommelses-chip og en almindelig harddisk, det sparer både tid og strøm.

Indgående data bliver lagret direkte på flashchippen, når chippen så er næsten fuld, vækkes harddisken og begynder at snurre rundt, mens den tapper flashen for data og går tilbage til hviletilstand igen.

På prototypen, som blev vist frem under Windows Hardware Engineering Conference, spinner drevet kun mellem 30 til 45 sekunder hver halve time. Samsung regner med, at det bliver nedsat til mellem 30 til 45 sekunder i løbet af en time i de endelige hybride harddiske, der kommer på markedet.

Da en traditionel harddisk snupper 10-15 procent af batteriets saft, så vil en bærbar med et fire times batteri med en hybrid harddisk kunne klare 36 minutter mere uden opladning oplyser Samsung.

En hybrid harddisk udnytter fordelene ved Windows Vistas nye Readydrive-teknologi.

ReadyDrive og hybride harddiske forventes at forbedre ydelse og pålidelighed væsentlig i Windows Vista, blandt andet i form af en hurtigere opstart og længere batterilevetid samt at pc'en bliver mere stødsikker. Så i fremtiden kan et media center med Vista måske starte lige så hurtigt op som en almindelig dvd-afspiller.

Samsung håber, at den hybride harddisk vil udfylde hullet mellem den traditionelle harddisk og næste generation af rene flash-harddiske, som Samsung satser på at få på markedet allerede næste år.

Samsung er allerede verdens største producent af flash-hukommelse, og håber at deres førende position kan overføres til harddisk-markedet med deres flash-baserede harddisk.

Men prisen på flash-harddiske er stadig meget høj for forholdsvis få gigabytes, så indtil flash-harddiskene får deres kommercielle gennembrug, ser Samsung uanede muligheder i de hybride harddiske.

Bærbare med hybride harddiske og ReadyDrive vil komme på markedet samtidig med, at Windows Vista lanceres.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job