Tæt på det perfekte

Fremragende spejlrefleks-­kamera, der er tæt på det perfekte.

Tæt på det perfekte

Så er Canon klar med et nyt spejlreflekskamera – model EOS 30D. Det velkendte EOS 20D har dermed fået en ansigtsløftning. Mange havde håbet, at Canon ville komme med en afgørende nyhed, men der er nu ingen grund til at være skuffet over 30D. Det er et fremragende kamera.

Vi tester her EOS 30D med det gode, stabiliserede (og lidt kostbare) 5× zoomobjektiv EF-S 17-85 mm IS. Kameraet koster knap 13.000 kroner med denne optik, men det kan fås billigere med dårligere objektiver.

Det ville dog efter vores mening være rigtig synd at spare på objektivet. Det stabiliserede objektiv er simpelthen vanedannende – du kan lærer hurtigt at håndholde med lukkertider på ned til 1/5 sekund. Flashen bliver ofte overflødig, og man slipper for hele tiden at shoppe op og ned på ISO'en. Det er en fornøjelse, og vi forventer da også at se flere og flere stabiliserede objektiver på markedet.

Man må ellers sige, at Canon viser stor – og velbegrundet – selvtillid ved at lancere en ny model med så få nyheder. I det ydre er model 30D – på nær én knap og en større LCD-skærm – identisk med model 20D.

Billedkvaliteten er også den samme, da bestykningen med billedsensor og billedcomputer (DIGIC II) er uændret. Der er fortsat tale om den CMOS-sensor i APS-størrelse med 8,2 megapixels, som har tjent tusinder af Canon-ejere godt.

Og helt ærligt – hvis noget fungerer, hvorfor så ændre det? Selvfølgelig kunne man godt ønske sig en opløsning 10 megapixels, men her er Canon åbenlyst bekymret for kannibalisering i forhold til den noget dyrere model EOS 5D.

Og egentlig er der ikke grund til at klage over en billedopløsning på 8 megapixels, når hver pixel står så skarpt og med så ringe ISO-støj, som det er tilfældet i EOS 30D.

Robust kamerahus

Kamerahuset er fortsat robust, tungt og veldesignet. Lukkerenheden skulle være forstærket fra 75.000 til 100.000 optagelsers holdbarhed – det er nok mest af teoretisk interesse. Langt vigtigere er den ny 2½" LCD-skærm, som er hovedårsagen til den ny model.

Det er svært at vende tilbage til de sølle 1,8" på model 20D, når man først har arbejdet med denne skærm, hvor opløsningen næsten er fordoblet til 230.000 pixels.
De øvrige nyheder er mindre opsigtsvækkende, men bestemt ikke uvæsentlige.

Der er kommet en ny lysmålings­metode – en ægte (3,5%) spotmåler, som en del fotografer vil sætte pris på. Og så har Canon endelig opdaget, at vel er det fint at kunne knipse serier på fem skud i sekundet. Men det giver også besvær, når man efterfølgende skal slette de mange overflødige fotos på ram-kortet. Nu kan vi derfor vælge mellem serier på 3 eller 5 skud i sekundet.

En anden mindre – men praktisk – nyhed er, at man kan se ISO-værdien angivet i søgeren, når den ændres med drejehjulet. Så behøver man ikke tage øjet væk fra søgeren. Der er også kommet forbedrede muligheder for at gemme sine egne farveindstillinger i menupunktet “Billedstil”, som dog kræver studier af manualen.

Den er heldigvis rimelig omfattende og på dansk.
Det største kritikpunkt, vi kan finde, er fortsat flash-systemet, hvor Canon ikke understøtter trådløs flash. Kamerahuset understøtter heller ikke en almindelig trådløs fjernbetjening. En detalje er den nye, lille og for de fleste ganske overflødige print/share-knap. Kunne man ikke i det mindste have gjort den programmerbar – når nu man har gjort sig ulejlighed med at finde plads til den?

Alt i alt kan den samlede bedømmelse af Canon EOS 30D dog kun blive meget positiv. Kameraet tager rigtig gode billeder med en meget hurtig og præcis autofokus, det er let at betjene, og støjen ved ISO 1600 og 3200 er forbavsende lav. I kombination med det stabiliserede luksusobjektiv giver det tæt på det perfekte kamera. Så det må være et 6-tal!

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job