Surfing giver mere virus end e-mail

Konsulentfirmaet IDC advarer om, at der er større risiko for at få virus og andet skidt på firma-pc'en, når man surfer, i forhold til at modtage virus i indbakken i Outlook.

Medarbejdernes private internet-surf via firmaets netforbindelse er en større it-sikkerhedsrisiko for danske virksomheder end email med virus, viser en ny undersøgelse fra IDC.

Risikoen for at blive ramt af en it-virus er tre gange større for virksomheder, der tillader privat brug af nettet, end for firmaer, der ikke tillader det.

- Det er en udbredt misforståelse, at e-mail er den største sikkerhedstrussel fra nettet. Op mod 30 procent af virksomheder med mere end 500 medarbejdere er blevet inficeret med computervirus som følge af internet-surfing, mens kun 20-25 procent af virksomhederne er ramt af virus og orme fra e-mail, fortæller Per Andersen, adminstrende direktør for IDC Danmark til Ritzau.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S