Skype-Janus i nyt videoprojekt

De to grundlæggere af Kazaa og Skype kaster sig nu over software til distribution af tv-programmer og video på nettet.

Selv om de to stiftere af Skype fik så mange penge for salget af deres IP-telefoni software, at de ikke behøver arbejde resten af deres liv, kan de ikke holde sig væk fra nye software-projekter.

Nu vil Janus Friis og Niklas Zennström satse på "Venice-project", som er arbejdstitlen på internetsoftware til distribution af tv-programmer og video over nettet, oplyser det ameriksanske tidsskrift Business Week.

De to idemagere har samlet dygtige programmører fra forskellige byer i verden, herunder Venedig, New York og London og hvad Business Week erfarer forhandler de med forskellige tv-selskaber.

Det er endnu uklart om Ebay, som ejer Skype, vil investere i det nye projekt, men en talsmand for Ebay, Hani Durzy, siger til Business Week at de opmuntre Friis og Zennström til at udvikle nye idéer.

Om Janus Friis selv vil investere i "Venice-project" er usikkert. Han vil bruge 20 procent af sin tid på projektet for at hjælpe til og udvikle forretningsmodellen, men han vil ikke være aktiv dagligt.

Tv-selskaberne har vist sig mindre uvillige mod at man henter deres produkter via internet end musik- og filmindustrien, som længe har kæmpet mod både legal og illegal downloading.

Janus Friis' projekt har allerede flere konkurrenter, blandt andet Bright Cove, You Tube og Veoh, som gør det muligt for både menigmand og professionelle at sprede videoer på nettet. Men på den anden side var der jo også mange konkurrenter på markedet, da Friis startede henholdsvis Kazaa og Skype.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

BI-koordinator / IT & administrativ support

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

AI Systemarkitekt til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Midtjylland

Styrelsen For It og Læring

Product Owner til samfundsvigtige it-løsninger

Midtjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job