Nvidia er glad for AMD's opkøb

Lige nu er Nvidia yderst tilfredse med, at ATI blev spist af AMD. Nvidia regner med at ATI's nye produkter bliver endnu mere forsinkede og håber at hyre nogle af konkurrentens bedste folk.

Nvidia har ingen grund til at frygte AMD's opkøb af ATI på nuværende tidspunkt.

Så snart rygterne gik om et opkøb, begyndte mange medarbejdere nos ATI at sende jobansøgninger til Nvidia.

Og Nvidia kan endda få nogle af de dygtigste medarbejdere, da fusionen nok betyder, at der kommer til at rulle hoveder hos ATI.

Ifølge The Inquirer, så har Nvidia allerede modtaget hundredvis af jobansøgniner fra ATI-medarbejdere.

Desuden ser Nvidia frem til at hele fusionsprocessen vil forsinke nogle af konkurrentens produkter endnu mere. ATI er allerede et kvartal bagud med dets nye 80 nanometer grafikprocessorer RV560 and RV570.

Og så fortæller Nvidia-kilder til The Inquirer, at Nvidia regner med at deres samarbejde med AMD vil blive endnu stærkere. For i dag er de fleste bundkort til AMD's processorer baseret på Nvidia-chipset.

Det kan derfor ikke være i AMD's interesse, at svække samarbejdet, da det vil skade AMD. Da AMD har sat sig for at vokse og tjene penge, har firmaet da heller ingen interesse i at fornærme Nvidia.

De næste to kvartaler vil blive de sværeste nogensinde for AMD. Firmaet skal, som nævnt, tjene penge og samtidig ser det ud til, at konkurrenten Intel sætter prisen ned på deres Core 2 Duo processor samtidig med at ydelsen bliver bedre end de nuværende processorer fra AMD.

På langt sigt er det nok mere tvivlsomt om Nvidia vil være glad for fusionen. Men mon ikke vi forbrugere bare får bedre grafikprocessorer?




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere