GPS, kort og fem megapixels fra Nokia

Nokia lancerer snart N95 med integreret GPS-funktionalitet, fem megapixels kamera og DVD-lignende videofunktion.

I starten af det nye år, kan du finde vej og tage fem megapixels fotos med din Nokia-telefon. Hvis du altså køber firmaets nye topmodel N95 med S60 Symbian styresytem.

Nokia N95 kan endda gå lynhurtigt på nettet, da den er designet til High Speed Downlink Packet Access (HSDPA)-netværk og understøtter WLAN, EDGE og WCDMA netværk.

Når man mobilsurfer på HSDPA-netværk går det ti gange hurtigere end 3G.

Telefonen kan dog ikke prale med det mest smarte design a la Samsung eller Sony Ericsson. Men der er dog indbygget en ny type to-vejs skyder, der skulle gøre det nemt at skifte mellem forskellige funktioner. Eksempelvis fra at læse kort til at se en video blot med ét enkelt skub.

Et numerisk tastatur glider ud fra den ene ende af telefonen, mens medietastaturet glider ud i den modsatte retning, hvilket forvandler displayet til en fuld skærm.

GPS-funktionen har indbygget kort til at finde vej i mere end 100 lande. Man kan tilkøbe features, såsom city-guide og stemme-guidet navigation.

Kameraet har Carl Zeiss-optik, så fotokvaliteten burde være i orden. Telefonen har en skærm på 2,6 tommer, en stereo-højttaler og man kan afspille musik i WMA-formatet. Den indbyggede hukommelse er på 160 megabyte og kan udvides med microSD kort.

Telefonen har den nye Nokia Web Browser med Mini Map, der blandt andet har flydende værktøjslinie, password-manager, auto-fuldførelse og RSS-feeds.

Mobilen vejer 120 gram og måler 99x53x19 millimeter og skulle klare en standbytid på 8 dage og en taletid på 2,5-3,5 timer. Der er en indbygget hukommelse på 150 megabyte og radio - og man kan afspille WMA-filer.

Nokia N95 forventes i handlen i løbet af første kvartal af 2007 til en forventet salgspris på 550 euro, eller omkring 4.200 kroner.

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    At opnå ægte digital suverænitet kræver modstandsdygtig netværkes struktur

    Ønsket om digital suverænitet er blevet mere udbredt i løbet af det sidste årti.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S