Sig ikke Zune på hebraisk

Microsoft får svært ved at sælge sin iPod-udfordrer til personer, som taler hebraisk. På dette sprog er Zune nemlig ikke noget pænt ord...

Det er åbenbart svært at finde på en fængende titel på et nyt verdensomspændende produkt, uden der opstår pudsige sprogforviklinger i forskellige lande.

Nu er den gal med Microsofts kommende iPod-udfordrer ved navn Zune. De færreste vil nok lade sig provokere af navnet – med mindre de taler hebraisk.

For Zune udtales næsten ens med det hebraiske ord "zi-yun", der er slang for seksuel samkvem. Lingvistiske eksperter i hebraisk er delte om, hvorvidt ordet er "upassende", og i hvor høj grad det vil blive misforstået.

Microsoft er dog allerede på barrikaderne:

- Vi er klar over ligheden i udtalen af det hebraiske zi-yun, men det har selvsagt ikke været meningen med ordet Zune, forklarer en talsmand for softwaregiganten ifølge IDG News Service.

Det er ikke første gang, at navnet på et af Microsofts produkter skaber problemer. Vista – navnet på softwaregigantens kommende styresystem – betyder nemlig kylling på lettisk, og det bruges også som slang for kælling eller gammel kone.

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS