Sig ikke Zune på hebraisk

Microsoft får svært ved at sælge sin iPod-udfordrer til personer, som taler hebraisk. På dette sprog er Zune nemlig ikke noget pænt ord...

Det er åbenbart svært at finde på en fængende titel på et nyt verdensomspændende produkt, uden der opstår pudsige sprogforviklinger i forskellige lande.

Nu er den gal med Microsofts kommende iPod-udfordrer ved navn Zune. De færreste vil nok lade sig provokere af navnet – med mindre de taler hebraisk.

For Zune udtales næsten ens med det hebraiske ord "zi-yun", der er slang for seksuel samkvem. Lingvistiske eksperter i hebraisk er delte om, hvorvidt ordet er "upassende", og i hvor høj grad det vil blive misforstået.

Microsoft er dog allerede på barrikaderne:

- Vi er klar over ligheden i udtalen af det hebraiske zi-yun, men det har selvsagt ikke været meningen med ordet Zune, forklarer en talsmand for softwaregiganten ifølge IDG News Service.

Det er ikke første gang, at navnet på et af Microsofts produkter skaber problemer. Vista – navnet på softwaregigantens kommende styresystem – betyder nemlig kylling på lettisk, og det bruges også som slang for kælling eller gammel kone.

Læses lige nu

    Banedanmark

    Projektleder til IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kickstart din IT-karriere som IT-supporterelev på Flyvestation Aalborg

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Talentfuld og ambitiøs koordinator til opbygning af Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Red Barnet

    IT Infrastructure Architect

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo