Sig ikke Zune på hebraisk

Microsoft får svært ved at sælge sin iPod-udfordrer til personer, som taler hebraisk. På dette sprog er Zune nemlig ikke noget pænt ord...

Det er åbenbart svært at finde på en fængende titel på et nyt verdensomspændende produkt, uden der opstår pudsige sprogforviklinger i forskellige lande.

Nu er den gal med Microsofts kommende iPod-udfordrer ved navn Zune. De færreste vil nok lade sig provokere af navnet – med mindre de taler hebraisk.

For Zune udtales næsten ens med det hebraiske ord "zi-yun", der er slang for seksuel samkvem. Lingvistiske eksperter i hebraisk er delte om, hvorvidt ordet er "upassende", og i hvor høj grad det vil blive misforstået.

Microsoft er dog allerede på barrikaderne:

- Vi er klar over ligheden i udtalen af det hebraiske zi-yun, men det har selvsagt ikke været meningen med ordet Zune, forklarer en talsmand for softwaregiganten ifølge IDG News Service.

Det er ikke første gang, at navnet på et af Microsofts produkter skaber problemer. Vista – navnet på softwaregigantens kommende styresystem – betyder nemlig kylling på lettisk, og det bruges også som slang for kælling eller gammel kone.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S