HTC S710: Buttet, men smart

HTC er blandt de første på markedet med en smartphone, der benytter sig af Windows Mobile 6.0. Det er dog ikke styresystemet, der er telefonens væsentligste salgsargument, men i stedet det fulde tastatur og den generelt gode kvalitet.

HTC S710: Buttet, men smart

HTC S710 er ikke farlig meget større end en ganske almindelig "dum" mobiltelefon, men netop fordi det er HTC der står bag, er det indlysende, at telefonen har en overraskelse i ærmet.

I dette tilfælde et fuldt QWERTY-tastatur inklusive de danske tegn med et enkelt tryk på funktionstasten – tastaturet er ikke stort, men lige tilpas selv når man har store fingre.

Mekanismen er den samme, som benyttes i HTC P4350 (læs vores anmeldelse her), og tastaturet glider frem med et let skub med tommelfingeren.

Netop den solide fysiske udførsel i kombination med telefonens generelt gode kvalitet lige fra materialer til knappernes tryk gør HTC S710 til en behagelig telefon.

Fordi der er tale om en smartphone og ikke en PDA med telefon, er den 2,4 tommer skærm ikke trykfølsom, og telefonen overlever derfor nemmere at befinde sig i en bukselomme. Størrelsen på 101.5 mm x 50 mm x 18.6 mm er fint til at leve med, men man skal være opmærksom på, at vægten ligger oppe på 140 gram.

Hurtigt ude med Windows Mobile 6.0

HTC S710 er en af de første telefoner på det danske marked, der benytter den seneste version af Windows Mobile 6.0, der dog ikke byder på så farligt mange forbedringer i forhold til forrige version, at nyindkøb af telefon bør stå øverst på listen alene af den årsag.

Men blandt de få nyheder i Windows Mobile 6.0 bør fremhæves muligheden for nu at vælge skriftstørrelse i visning af e-mail, hvilket gør det langt nemmere at overskue og læse sin mailkorrespondance selv på den lille skærm – det er selvfølgelig heller ingen skade til, at der nu er understøttelse for e-mail i HTML-format.

Desværre har HTC fravalgt at inkludere den anden væsentlige nye ting i Windows Mobile 6.0, nemlig muligheden for at redigere i Word- og Excel-filer på farten, og vel og mærke uden at gøre skade på formateringer – et job som netop telefonens tastatur er som skabt til.

I stedet må man nøjes med at kunne læse sine filer undervejs, hvis man føler behov for at udfolde sig, skal der indkøbes tredjeparts software.

Du kan læse vores gennemgang af Windows Mobile 6.0 lige her.

Den manglende forbindelse

Tastaturet overflødiggøres også til dels af den nye xT9-ordbogsfunktion, der er en mere intelligent viderebygning på det velkendte T9-system,

Det gætter langt bedre, hvilke ord man forsøger at taste ind. Fordelen ved xT9 i samspillet med tastaturet er, at ordbogen meget ofte gætter de danske bogstaver rigtigt ind, så man ikke skal strække fingrene for at finde æ, ø og å.

Som det desværre er kendetegnende for hovedparten af HTC's produkter, må man også med S710 leve med, at den ikke har en 3G-forbindelse.

Det nedsætter produktiviteten i væsentlig grad at skulle klare de mobile email- og internetbehov via den noget langsommere GPRS-standard – eller EDGE, hvis ellers mobiltelefonselskaberne ville understøtte dette.

For at få det fulde udbytte af telefonen skal man derfor på kig efter en tilgængelig WiFi-forbindelse. S710 har understøttelse for 802.11 b/g og er meget stabil, når den fanger et netværk.

Kan blive forpustet

Desværre har vi et par gange i løbet af testen oplevet, at telefonen bliver overbelastet, hvis man beder den om at lave lidt for meget på en gang. Internet Explorer i samarbejde med mail, medieafspiller og så en håndfuld hurtige tryk på tasterne, og telefonen beslutter sig for at gå fuldstændigt i baglås og skal slukkes for at ville samarbejde igen.

Men holdt op mod telefonens øvrige kvaliteter, så er dette et problem, der nemt undgås, hvis telefonen får lov til at trække vejret mellem de opgaver, man stiller den. Og alti i alt er HTC S710 en fremragende smartphone til såvel privat brug som på jobbet.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S