LCD-tv med indbygget lysshow

Philips lancerer nyt LCD-apparat med stærkt forbedret Ambilight og billedforbedring af alle signaler hele vejen op til 1080p. PC World har taget et smugkik på det kostbare apparat i Stockholm.

LCD-tv med indbygget lysshow

Sædvanligvis fokuserer vi mest på, om et fladskærm-tv viser et flot billede eller ej. Men med introduktionen af sit nye Aurea-apparat lokker Philips med det, der sker uden for billedet.

Først og fremmest har den såkaldte Ambilight-funktion fået en spand kul. Aurea-apparatet er nemlig ikke blot – som tidligere Ambilight-modeller – i stand til at projicere farver og lys fra en række lysstofrør skråt bagud på den væg, fjernsynet hænger på eller står foran.

I Aureas tilfælde sendes der også lys ud igennem fjernsynets mælkehvide, delvist transparente ramme.
At Ambilight-funktionen i Aureas tilfælde dannes af 42 dioderklynger rundt om LCD-panelet, gør samtidig funktionen i stand til nøje at afpasse lysets intensitet og farvetone efter de skiftende billedelementer på skærmens forskellige arealer.

Resultatet, som PC World fik lejlighed til at se i går ved en pressevisning i Stockholm, er ret overbevisende.
Eksempelvis kaster en kvinde i en af koncernens demonstrationsfilm en ildkugle til højre ud af skærmbilledet, og man griber sig selv i at forvente, at kuglen fortsætter sin bane ud af fjernsynet.

Simpelthen fordi dele af fjernsynets ramme samt væggen til højre for apparatet i det samme belyses med orange toner fra fjernsynets Ambilight-dioder.

I sin grundsubstans er Ambilight måske nok en lidt bizar og overflødig funktionalitet. Men søger man omvendt sandheden i Philips-evangeliet, skulle funktionen virke mindre stressende for øjnene, end hvis man blot betragter et tv-billede i et dunkelt rum. Om det holder stik, skal vi lade være usagt. Men flot er det.

Og skulle man blot have brug for et privat lysshow under parmiddagen, kan det slukkede tv såmænd også sættes til at pulsere forskellige farvetoner ud på væggen. Liret og unødvendigt? Ja, også i den grad. Men ganske effektfuldt.

Flere spændende detaljer

Første Aurea-model er et 42-tommer LCD-tv med en opløsning på 1920 x 1080 pixels. Det kan således også vise den største HD-standard, 1080p, uden nedskalering.

Ligeledes kan apparatets billedforbedrende kredsløb – af Philips kaldet Perfect Pixel HD – behandle helt op til 1080p-indhold, så man et langt stykke hen ad vejen undgår eksempelvis hakken og hop ved panorering.

Her adskiller Aurea sig fra sidste års Philips-topmodeller, der ikke havde processormæssig kapacitet til at forbedre HD-indhold, men kun kunne give standard definition-materiale et ekstra skub.

Der er således flere spændende detaljer ved Aurea, og på redaktionen glæder vi os til at prøve fjernsynet nøjere af.

Desværre leveres første udgave kun i en 42-tommer version, der kræver, at man sidder tre-fire meter væk. Derfor er apparatet for stort til mange danskeres stuer, hvilket man da også er klar over hos Philips.

For, som koncernens svenske cheftekniker forklarede det:

- Så regner vi jo kun med, at det er velhavende kunder, der køber et Aurea-tv. Og de har typisk et stort hjem.

Her har han nok en pointe. Den danske stykpris for 42pfl9900d/10 – som er det nye apparats præcise typebetegnelse – bliver nemlig 34.000 kroner.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job