Fire nemme måder at holde din pc opdateret

Med et hav af programmer på pc'en kan det være et stort arbejde løbende at tjekke, om man har de nyeste versioner og opdateringer. Det tager tid, men man kan heldigvis få en hjælpende hånd til det. Her er fire løsninger, der hjælper dig med at holde dine programmer up-to-date.

Både af hensyn til sikkerhed og funktionalitet kan det være en god ide at opdatere sine programmer på pc'en. Men der kan gå meget tid til spilde, hvis man manuelt skal tjekke, om der er nye versioner eller opdateringer.

Nogle programmer kan automatisk hente opdateringer, men du kan også få gratis programmer, der scanner din computer og finder ud af, hvilke af dine applikationer der ikke er helt up-to-date.

Programmerne kan tjekke, om du har de nyeste versioner installeret og ellers finde dem til dig. Og du skal næsten ikke røre en finger. Her er fire fikse hjælpere til at ajourføre din harddisk.

UpdateStar er et flot program, der kender mere 80.000 programmer. Når du søger efter opdateringer, giver programmet dig besked, hvis der er en ny version klar. Du kan så selv vælge, hvilken version du vil installere, hvis du overhovedet ønsker den. UpdateStar er lavet af brugerne og til brugerne, så man kan selv gå ind og bidrage med programmer. Programmet er stadig i beta, så ændringer kan komme.

AppSnap ser knap så flot ud som UpdateStar, men her kan du, ud over en oversigt over manglende opdateringer, også få en oversigt over programmer, som du ikke har. Det kan give lidt inspiration. Men ellers så undersøger AppSnap for opdateringer, henter dem og installerer dem.

Filehippos Update Checker er en lille exe-fil, som du klikker på, og derefter tjekker den dine programmer på computeren. Du får en oversigt over manglende opdateringer og kan for eksempel vælge at få en særskilt liste over beta-versioner.

InstallPader også en exe-fil, der giver en liste over programmer, som du så automatisk kan hente opdateringer til og installere dem. Hvis du afbryder midt i en download af en opdatering, kan du fortsætte næste gang, du åbner programmet.

Alternativt kan man også bruge RSS-feeds. Flere programmer har egen nyheds-feed med opdateringer og andet nyt om produktet, men du kan også prøve Sourceforge feeds , der giver dig RSS-nyheder om forskellige opdateringer, nyheder med mere.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S