Phenom X3 – første triplecore-processor

AMD’s nye Phenom-processorer har vist gode takter, men den første stime var behæftede med en kedelig fejl, der sænkede ydeevnen. Nu skal Intel måske til at passe på, for AMD er klar med verdens første triplecore-processor.

I går kunne AMD over for pcworld.dk præsentere en flok nye processorer under Phenom-fanerne, og hvis du har gået og vænnet dig til at sige ”dual-” og ”quadcore”, får du nu muligheden for også at stifte bekendtskab med AMD’s seneste bedrift: Processorer med intet mindre end tre kerner – de såkaldte triplecore-processorer.

Navnet på de nye CPU’er er – ikke overraskende – Phenom X3.

Både hvad ydelsen og prissætningen angår, har AMD placeret triple-core-processorerne mellem de øvrige modeller med henholdsvis to og fire kerner.

De nye CPU’er skal ideelt set indtage markedet hånd i hanke med AMD’s eget 780-chipsæt, som i kombination udgør kraftige maskiner til eksempelvis behandling af HD-video.

Modsat Intels integrerede grafikløsninger kan AMD’s alternativer klare en stor del af afkodningsarbejdet, hvilket gør 780G-chipsættet særdeles attraktivt for den prisbevidste forbruger.

Endelig uden fejl

Lanceringen byder dog også på de nye Phenom X4-processorer, der ligesom X3-udgaven vigtigst af alt retter den såkaldte errata, vi først kunne berette om i november sidste år. Fejlen kunne være fatal, hvis man benyttede virtualiseringsapplikationer såsom VMware, der i visse tilfælde fik systemet til at gå decideret ned.

Selvom AMD hurtigt var klar med en BIOS-opdatering til de trængte bundkort, sænkede den tragisk nok ydelsen så meget, at Intel i ro og mag kunne beholde førertrøjen på.

- Vi har haft et godt detailsalg siden lanceringen af de oprindelige Phenom-processorer tilbage i november sidste år. Det er dog yderst positivt, at den nyeste generation, X3 og X4, ikke har den såkaldte errata, fortæller Leslie Sobon, Director, Product Marketing CPG hos AMD.

Leslie Sobon er denne gang ikke i tvivl om, at AMD omsider er klar med en række fejlfri processorer:

- Vi kan nu tilbyde en række perfekte processorer, som vi har store forventninger til.

Så er der blot tilbage at afdække ydeevnen, som vi endnu ikke kender. AMD har internt sammenlignet en Phenom X3 på et 780G-bundkort med en Intel Q6600-baseret platform, og dermed er det også sagt, at AMD ikke har taget højde for Intels seneste modeller i Penryn-familien.

Det er endnu ikke klart, hvad den danske pris bliver for nye modeller.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,