19. september 2000 - 19:55Der er
31 kommentarer og 3 løsninger
hvordan regner man massen af en 8 kantet keglestub
Ved godt det er lidt off-tropic men hvordan regner man massen af en 8 kantet keglestub ?? Meget vigtigt.. !! Hvis svar kommer inden 2200 for man 200 point
<ole> Pretty Hardcore Pythagoras...lige kategorien! ...*LOL* Du skal nok konsultere en formelsamling - for lige at ryste den ud af ærmet...Ehhhh... =8-0 Det er jo et rigtigt nordfransk trekantshelvede på grund af konusen...formelsamling, du! ;o) /mvh </bole>
Sark - ok, med dit ønske kommer jeg da med et svar.
Jeg antager at ottekanten er det man kalder en terning i daglig tale (det kan man vel godt kalde en keglestub med lidt god vilje, når du nu ikke vil give nogle begrænsinger) - alle kanter lige lange.
Svaret bliver meget simpelt, at rumfanget er:
V = sidelængden i tredje (*gasp* - surprise!)
Dernæst skal du bare gange \"ro\" eller massefylden på, så står du med dit svar ... simpelt, ik?
Men kan du give nogle lidt mere realistiske begrænsninger, så skal jeg gerne forsøge mig igen.
Haha...ja, så er det jo ikke noget problem - med den vilje kan du få Marianne Jelved til at ligne en keglestub (...hvad der vel også er dem, der mener, hun er) :oD)
Der er vel tale om en keglestub med oktagonal grundflade i stedet for cirkulær...kom igen! ;o)) /mvh
steffen >> Ved du overhovedet, hvad en keglestub er? Først vil du forsøge at omdefinere en kube til en keglestub - nu vil du Guddølemig også indføre excentrisk placerede flader...!?! Tror du ikke, du skulle prøve at læse - i det mindste bare omslaget på - en bog om rumgeometri? *ROTFL*
Hmmm .. ok .. jeg forestiller mig .. 8 kanter ... hmmm ... og en kant er der hvor to planer mødes hmmm .. en terning har ... 12 kanter .. ergo kan en terning ikke være en keglestub ... hmmm ... 8 kanter ... det kræver vel nærmest ... hmmm ... altså en helt almindelig pryramide har 8 kanter .. men sådan en er det jo ikke ... tingen skal være \"flad\" for oven, ik? ... hmmm ... ok - jeg giver op - grin bare af mig :-)
altså en pyramide er helt simpelt V = 1/3*A*højden, hvor A er grundfladearealet, der i en firkant som regel er at finde ved at gange den ene side med den anden .. så det er jo ikke slemt
Man tager - pyramiden som den ville have set ud, hvis den ikke var flad (med højden udregnethøjde) - minus den lille pyramide i enden (det, der mangler, for at den store ville være en komplet pyramide).
Hvis vi antager at pyramidestubben er konveks og at punkterne angives i den rækkefølge som de hænger sammen i. (Altså du tegner grundfladen ved at forbinde P1 til P2, P2 til P3, ... P7 til P8 og P8 til P1). Kan vi ved triangulering relativt nemt beregne grundarealet. Kaldet Agrund.
At ovenstående antagelser er nødvendige kan man nemt indse. Forestil dig f.eks. en trekant. Sæt i det indre at trekanten et punkt. Slet stregerne i trekanten. Nu har vi så fire punkter. Hvordan ville du tegne den firkant? Hvis punkterne i trekanten kaldes T1, T2 og T3 og det fjerde punkt faldes F så får vi faktisk fire forskellige firkanter (med fire forskellige arealer) hvis vi tager T1, F, T2, T3 eller T1, T2, F, T3 eller T1, T2, T3, F (som er den samme som F, T1, T2, T3)
Nå, men tilbage til udregningen af Agrund. Da vi har antaget at ottekanten er konveks kan vi nemt finde et punkt i det indre at ottekanten, som kan bruges til at triangulere ottekanten med. Dette punkt kunne vælges som P9x = (P1x+P2x+P3x+P4x+P5x+P6x+P7x+P8x)/8 og P9y = (P1y+P2y+P3y+P4y+P5y+P6y+P7y+p8y)/8.
Nu husker vi at arealet af en trekant kan skrives som A=(s*(s-l1)*(s-l2)*(s-l3))^.5 (altså kvadratroden af produktet af s, s-l1, s-l2 og s-l3. S er (l1+l2+l3)/2. l1, l2 og l3 er naturligvis siderne på trekanten.
Vi deler nu ottekanten op i 8 trekanter. T1: P1, P2, P9 T2: P2, P3, P9 T3: P3, P4, P9 T4: P4, P5, P9 T5: P5, P6, P9 T6: P6, P7, P9 T7: P7: P8, P9 T8: P8, P1, P9
Da vi har antaget at ottekanten er konveks og P9 ligger i det indre at ottekanten har vi nu 8 trekanter som ikke overlapper og som præcis udgør ottekanten.
Vi beregner så blot arealet af hver af trekanterne.
V = rumfanget af figuren h = højden af figuren Pi =~ 3,14 R = radius i den største cirkel r = radius i den mindste cirkel ^2 betyder i anden altså R^2 = R * R
thkrath >> Begge formler er helt korrekte. Altså: En keglestub, som har en rund grundflade, skal beregnes på en helt samme måde! ;o)
G + g + (kvadratroden af G * g) ...er nemlig det samme som: Pi(R^2 + r^2 + R*r) ...i sidste tilfælde beregner du bare grundfladerne udfra radierne, lægger dem sammen og adderer kvadratroden af arealernes produkt. Det kan også skrives: (Pi*R^2) + (Pi*r^2) + kvadratroden af ((Pi*R^2)*(Pi*r^2)) Hvis du regner grundfladerne af cirklerne ud først og så sætter dem ind i formlen for en pyramidestub, vil du naturligvis også få samme resultat. ;o) /mvh
Jeps :-) Syntes bare, at nu når jeg havde lagt op til at bringe den anden formel, så måte jeg hellere gøre det...
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.