Avatar billede spoi Nybegynder
07. november 2007 - 13:59 Der er 16 kommentarer

åben rgeneark via skabelon ved tryk på knap

Jeg har et regneark
På dette kan brugeren trykke på en knap der åbner et andet regneark baseret på skabelonen tjek.xlt

Det går også fint nok
Dokumentet tjek1.xls åbnes.
Jeg lukker så dette ark og prøver at åbne et nyt ved at trykke på knappen og så åbner tjek2.xls

Osv og så vare det ikke længe før jeg er oppe på tjek1000.xls.
Dette ville jeg gerne undgå.

Nogen der kan og vil hjælpe??

LN
Avatar billede jlemming Nybegynder
07. november 2007 - 14:04 #1
Hvad vil du gerne den gør istedet for?.
og vi se koden?
Avatar billede spoi Nybegynder
07. november 2007 - 14:25 #2
at den ligesom nul stiller hver gang.
egentlig kun en linie;O)

Workbooks.Open Filename:="\\sti\tjek.xlt"

Har også prøvet denne, men så åbner den i et helt nyt vindue

Sub tjekliste()
Dim xls
Set xls = CreateObject("Excel.application")
    With xls
    .Visible = True
  .Workbooks.Open Filename:="\\sti\tjek.xlt"
    End With
Set xls = Nothing
End Sub

Mvh
LN
Avatar billede supertekst Ekspert
07. november 2007 - 14:49 #3
Det er fordi det er en skabelon du åbner (.xlt)
Hvis du i stedet ændrede den til .xls og gemte den under et standard-navn i koden - så skulle det kunne undgås.
Avatar billede spoi Nybegynder
07. november 2007 - 15:09 #4
hvorledes ændrer jeg det til xls???
Jeg skal ikke gemme xls dokumentet.
Det skal være et nyt tomt dokument der åbnes hver gang men baseret på skabelonen tjek.xlt. På denne skabelon er der en LUK knap der lukker uden at gemme.

LN

LN
Avatar billede supertekst Ekspert
07. november 2007 - 15:28 #5
Klik på filen - F2 - ændre .xlt -> .xls - svar ja til at ændre filtype.
Avatar billede spoi Nybegynder
07. november 2007 - 15:36 #6
øhh ved ikke om det er mig der er helt rundt på gulvet men forstår ikke havd det er du mener.

F2 så sker der intet. Og det er ikke meningen de skal åbne skabelonen - så er det mig der har gjort noget forkert. Det er meningen de skal arbejde i hver deres kopi. Der kan være flere brugere på, på samme tid. dvs de skal hver især åbne et dokument baseret på skabelonen tjek.xlt.
Men det skal åbnes via en knap

LN
Avatar billede jlemming Nybegynder
07. november 2007 - 15:41 #7
Jeg tror istedet i skal kigge på og omdøb filen begefter.
et forslag, fil behandlingen er ikke lige mig, *(endnu)
Avatar billede jkrons Professor
07. november 2007 - 16:08 #8
Problemet er nok, at det er den måde skabeloner virker på. Hver gang du åbner et dokument baseret på en given skabelon, får den et nyt nummer hæftet på.

Hvilke problemer giver det, hvis dokumenterne alligevel ikke skal gemmes?
Avatar billede supertekst Ekspert
07. november 2007 - 17:00 #9
F2 eller højreklik på filen - omdøb
Avatar billede word-hajen Nybegynder
07. november 2007 - 21:46 #10
Som jkrons er inde på, så er det måden, som skabeloner virker på. Ergo - du får en ny fil, der ikke er gemt. Denne fil er midlertidigt døbt med skabelonens navn + et tal. Dette tal er så det antal gange, som du har brugt skabelonen uden at have haft Excel lukket.

Men hvad er problemet egentlig i, at der står et tal? Filen bliver jo ikke gemt. Du lukker den bare igen uden at gemme, hvis jeg har forstået dig ret.

Det er i øvrigt nøjagtig det samme, der foregår i Word, når man bruger skabelonerne der. (Doc1, Doc2 osv.)
Avatar billede hubertus Seniormester
08. november 2007 - 06:42 #11
En løsning kunne være, hvis det blot er navnet der genere, at indlægge noget VBA kode som  omdøber filen. Det kan ske i forbindelse med oprettelse af filen.
Avatar billede spoi Nybegynder
08. november 2007 - 07:16 #12
Næh det er jo egentlig ikke noget problem ;O)

Tænkte bare p om det blev ved i det uendelige og hvor længe kunne det så blive ved ;O)

Problemer er der i og for sig ikke i det
Jeg skal lige sikre mig at jeg ved havd jeg selv gør ;O|||
Workbooks.Open Filename:="\\sti\tjek.xlt"

Så åbnes der et dokument xls baseret på skabelonen???

Jeg ville bare godt have haft det på samme måde som hvis jeg manuelt gik ind og klikkede på tjek.Xlt. dvs så åbens tjek1.xls

Fremtids sikring gør også at vi på sigt skal have muligehed for at gemme, men lige nu skal der ikke gemmes.

Version 2 af det jeg forsøgte (den lille stump kode) der åbner den op i en helt nu session og tæller som jeg geren vil - men på selve det regneark der åbnes tjek1.xls der er der en luk knap der lukker workbook ned. Men jeg vil egentlig gerne have det er selve sessionen/vinduet der lukkes ned. Så de ikke ender med 10 - 20 åbne vinduer når dagen er omme. Tjek. xlt benyttes af 4 hold på samme tid - på tre holdsskift dvs nok ca 30-40 gange i døgnet.

LN
Avatar billede spoi Nybegynder
08. november 2007 - 07:20 #13
nej det er ikke det samme sår jeg åbner word har aldrig haft et word document der hedder doc3555 feks. Der "nulstiller" den hver gang.
Jeg aner ikke hvorfor den har denne tæller med når jeg åbner via knap i forhold til når jeg åbner ved at gå ind manuelt og trykke på knappen

Hmm måske ved jeg hvorfor. Prøver lige en ting og vender tilbage

LN
Avatar billede word-hajen Nybegynder
08. november 2007 - 08:19 #14
Jo, det er det samme i Word! Hvis der "nulstilles", er det, fordi du har haft Word lukket.
Avatar billede spoi Nybegynder
08. november 2007 - 08:25 #15
ja jeg kan se den først nulstilles hvis jeg lukker excel helt ned dvs ikke kun det regneark jeg arbejder i men det yderst vindue.

Jeg har bare en skabelon liggende på mit skrivebord når jeg tykker på den manuelt tæller den kun en op. lukker jeg så det inderste windue men excel stadig er åbent , så nulstiller den allerede her. Det var denne funktionalitet jeg gerne ville have haft med.
Men det er absolut også ok hvis der bare er mulighed for at nulstille ved at lukke excel helt ned.

LN
Avatar billede hubertus Seniormester
24. maj 2011 - 19:36 #16
Lukker
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Excel-kurser for alle niveauer og behov – find det kursus, der passer til dig

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester