Nødpatch skal redde Windows fra Mærsk-virus

Microsoft har netop udsendt en patch i utide, der skal sætte en stopper for den virus, der blandt andet har hærget hos A.P. Møller-Mærsk.

Artikel top billede

Computerworld har tidligere skrevet om, hvordan A.P. Møller-Mærsk gennem de sidste to uger har kæmpet med at få has på Sality-virussen, som sammenlagt har inficeret 300 af koncernens computere.

En af de måder, som den farlige virus har spredt sig på, var gennem en genvejsfunktion i Windows implementeret af Microsoft. Funktionen knytter sig til måden, hvorpå styresystemet behandler .lnk-filer på - det vil sige genveje til filer.

"Det er, hvad man på mange måder mere vil kalde en feature frem for en sikkerhedsbrist. Dermed ikke sagt, at det ikke er sikkerhedsrelateret, men Microsoft har selv introduceret det her hul, fordi man behandler genveje på en, i mine øjne, lidt uforsvarlig måde," siger Peter Kruse fra it-sikkerhedsfirmaet CSIS.

Sikkerhedsfolk diskuterede i sidste uge Microsofts evne til hurtigt at få udbedret sikkerhedshullet, så det er et velkomment tiltag, at sikkerhedsopdateringen nu udsendes inden den planlagte Patch Tuesday 10. august.

Christopher Budd, talsmand for Microsoft Security Response Center, har i forbindelse med patchen udtalt til Computerworld (US), at man i de sidste dage har set en stigning i antallet af forsøg på at udnytte sårbarheden, og at frigivelsen af en patch inden den normale månedlige afleveringsplan er den bedste ting at gøre for at hjælpe med at beskytte forbrugerne.

Effektiv smittebærer

Sårbarheden har gjort, at man blandt andet har kunnet aktivere kode blot ved at se på genveje, som ligger på eksempelvis en usb-stick eller i mapper, men et større problem var, at genvejene var i stand til at kunne kalde eksterne enheder som for eksempel filservere, som ligger på nettet, igennem UNC-filer.

Sårbarheden blev første gang anvendt i praksis af industriormen stuxnet, men da Sality-virussen begyndte at udnytte hullet, voksede antallet af angreb hurtigt, og Holly Stewart fra Microsoft Malware Protection Center skrev på gruppens blog, "Vi ved det kun er et spørgsmål om tid, før flere familier (virus, red.) opsamler teknikken."

Gammel sårbarhed

Sikkerhedsbristen blev først beskrevet midt i juni af VirusBlokAda, et lille sikkerhedsfirma i Hviderusland, men opnåede bred opmærksomhed, da sikkerhedsblogger, Brian Krebs, skrev om den 15. juli.

Dagen efter indrømmede Microsoft, at hackere allerede udnyttede bristen ved hjælp af stuxnet-ormen, og kode til udnyttelse af hullet blev hurtigt udbredt på nettet.

Selvom opdagelsen og udnyttelsen af sårbarheden er kommet til for nylig, så har den risikable genvejsfunktion længe været en del af Windows. Den optræder således i alle versioner af Windows, inklusive den nye Windows 7 Service Pack 1, Windows XP Service Pack 2 og Windows 2000.

"At det ikke er blevet opdaget eller udnyttet før, er måske i virkeligheden et spørgsmål om tilfældigheder. Men featuren og proportionaliteten har stort set altid eksisteret i Windows," lyder det fra Peter Kruse.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | København Ø

    People Tech 2025 – hvor HR møder IT

    Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil